Senaryo Danışmanı Cemil Çiçek - Güneşi Gördüm

#1
Senaryo Danışmanı Cemil Çiçek - Güneşi GördümGüneşten önce bakanı gördü Mahsun Kırmızıgül'ün "arada kalanlar insanları anlattım" dediği "Güneşi Gördüm" filmi için önce Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüştüğü ve sonra filmi çektiği ortaya çıktı.

soL (HABER MERKEZİ) Mahsun Kırmızıgül'ün hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünde oynadığı "Güneşi Gördüm" adlı filmi, senaryosunu Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'e okutup onayını aldıktan sonra çektiği ortaya çıktı.

“Iğdır'ı aldılar, Ermenistan sınırına dayandılar" sözleriyle Başbakan Tayyip Erdoğan'ın tepkisini çeken Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, filmin galasında şunları söylemişti: "Türkiye'nin 25 yıldır yaşadığı acıların, sıkıntıların göz yaşının en güzel şekilde ortaya konulduğu bir film. Mesajlar çok doğru, çok yerinde..."

Bir televizyon kanalında konuşan Mahsun Kırmızıgül, “filmi çekmeden Cumhuriyet gazetesinden Mehmet Faraç’la görüştüm. Cemil Çiçek’le görüştüm, bakanımızla. Benim çekincem yoktu. Ama senaryoyu okuyan ekipten insanlar bazı konularda ‘Acaba biraz daha mı törpülesek?’ diye düşündüler” dedi.

Görüşme sonrası herhangi bir sansür uygulayıp uygulamadıkları hakkında bilgi vermeyen Kırmızıgül, filmle birlikte herkesin kendisine saygı duyacağını belirterek, "Film tamamen arada kalmış insanların hikâyesi. Bu ülkede artık gerçek anlamda cesaretli filmlere ihtiyacımız var diye düşünüyorum” dedi.

Filmin galası hükümeti bir araya getirmişti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün katılmışlardı.

AKP'li bakanlar genel olarak filmi beğenmiş ve senaryonun çok cesur olduğunu söylemişlerdi.


www.sol.org.tr (7 Nisan 2009)
 
#2
Filmi izlemediğim için filim hakkında yorum yapamıyorum. Ancak ilgili habere Şaşırmadım, Mahsun kırmızıgül denen fırsatçı-omurgasız'dan bu beklenirdi. Asırlardır süren kürt sorununa-mücadelesine sırtını dönenler kürtçe tv açılımıyla gaza gelip, yaşanan acıların ticaretini yapmaya başlamışlar hepsi bu.
 
#3
Görüşme sonrası herhangi bir sansür uygulayıp uygulamadıkları hakkında bilgi vermeyen Kırmızıgül, filmle birlikte herkesin kendisine saygı duyacağını belirterek, "Film tamamen arada kalmış insanların hikâyesi. Bu ülkede artık gerçek anlamda cesaretli filmlere ihtiyacımız var diye düşünüyorum” dedi.


büyük çoğunluğun saygı duymayacağı bir gerçek,ama Mahsun için saygı duyanlar,başkasına saygısı olmayanlar olacaktır.Bu da yetiyor Mahsun'a!!!

Bu ülkede artık gerçek anlamda cesaretli filmlere ihtiyacımız var

Anlaşılan yeni Türkiyeye indi uzay gemisinden :) Yeşilçam'a şöyle bir göz gezdirmiş olsaydı,Oscar'ı kazanacak filmleride görecekti.''Büyük adam küçük aşk'' filminden ''yol''dan haberi yok ama kendi bir yol tutturmuş,kendi söylüyor kendi oynuyor:)ve bu yol da gideceği yer,çöplük olacaktır.Her horoz kendi çöplüğünde öter misali:)

Yalnız,kendi çöplüğünde de ötese,zamansız öten horozun başı kesilirmiş...Bunu horozun sahibi yapacaktır yine!!


saygı ve dostlukla...
 
#4
Bu filmin verdiği mesaj nedir,ne gibi mesajlar veriyor,ne gibi dersler çıkarmamızı sağlıyor,sahi bu film neden şimdi yapıldı, madem ki cesurmuş bu beyefendi neden bu filmi bundan on yıl önce yapmamış?


Özentiler bazen iyi şeyler çıkartmaz tam aksine içine ettirir bırakır.
 
Üst