serbest kürsüde mikrofon herkesindir. konu seçimi serbesttir.

sfde şu olmuş bu olmuş .. diye daha sonradan kitlenmiş olan bir konu açılmış .3-5 kadar yeni simâ buraya gelmiş .
öncelikle , sayın editör06 arkadaş , bence diğer forumların tüzel kişiliği savını rafa bırakmak da bir diğer seçenek olabilir.
dedikodu üretilmediği sürece dünyada bizleri ilgilendiren konular problemler ele alınabilir ; dertlerin paylaşılmasında çekince görülmeyebilir. belliki insanların sıkıntıları var . bunu aktarmak istedikleri ortamlar da bu ve benzeri gibi yerlerden başka bir yer olmayacağına göre işin tüzel boyutunu bilmem anlatabildim mi ? ne yani gidip aile büyüklerine mi anlatak . yada arkadaşlara mı .. yada beni oradan haksız şekilde gönderdiler diyerek dilekçe mi yazak ...

internete girerek bu ve benzeri forumlarda siyaset tartışmaları yürüten herkes işin reel hayattan çok farklı bir pencerede olduğunu bilsin . bunu bir kenara koyun.
yüzü suratı boyu posu adı sanı nâmı belli olmayıp yalnızca edindiği bir nickle dilediğini yazı yoluyla ifade etme yoluna sanal alem gibi bişey deniyor.
bu alemin kralı da sfdir . sf nin kralı da 1955tir. direktör moderatör terminatör destinatör makastör gibi yani kısaca formalitör elemanlar vardır.
sf , çok renklidir . siyaset tartışmak işin önüne geçmiştir. acayip konular ele alınabilmektedir. magazineldir. dedikodu vardır. bu yüzden sf forumların TELEVOLESİ olmuştur. ek not : ciddi anlamda cinsiyetçidir de artık . bir not daha : dogmatizmler de artık bolca yer bulmaktadır.

dedimya kimse kimseyi görmüyor , yazan yazıyor diye . bu hak katılımcıda var işte . sanal , reel gibi olmadığı için kuyu kazmak kumpas yapmak basit de oluyor haliyle .
mesela , 1955 , ekim'in kürtleri "esmer vatandaşlar" diye nitelendirdiğini çevresine söyleyebilmiştir. yani ekim , kürtleri bi cümlede kastederken onlar için esmer vatandaşlar demişmiş.yani bunu duyan kürtler , ekim hakkında kötü düşünsün haa .
ha , ekim iyi midir kötü müdür onu demiyorum bu ayrı konu ama ekim de beni bir ara sf'de kullanmaya çalışmadı değil . .neyse dert değil afiyettedir inşallah .

1955 , bir aralar bazı yöneticilerden belki de tamamından rahatsızdı. mesela hasan karataş isimli danışman için bile onu yönetimden çıkaracağım demiştir. toplantılara katılmıyormuş , bir varmış bir yokmuş , öyle yönetici olmazmışmıştı gerekçesi dediğine göre. asıl biliçaltı bu muydu bilemem .
1955 , o dönemlerde forum yönetimini lağvetmişti.herkes mavi üyeliğe düşmüştü. borga ve babil , nasıl olur diyerek forumu terketmişlerdi . 1955 gerekçe olarak da sabaha karşı foruma yeni ğye olan birkaç kişinin küfürlü mesajlarla forumda cirit atmış olmasını gerekçe göstermişti.sonrada yönetimi , arap ülkelerindeki diktatörler gibi tek başına aldıgı kararla düşürmüştü. halbuki , yeni üye olmuş üyenin mesaj sayısının 20 olana dek , denetimden geçecek olması mekanizması nasıl olmuştu da o sabah kalkmıştı ,
ve o yeni üyecikler gelip nasıl küfürler sallayabilmişti bu da şehir efsanesi olarak kaldıydı zihinlerde.
1955 , yalnız kalmıştı artık . birgün (hergün olduğu gibi) içmiş ve ape partizanı telefonla arayarak borgayla babilin dönmesi için ağlayarak yardım da isteyebilmişti .
sağlıklı ruh haline örnek olarak pek rahat gösterilebilir bu tutarlı davranışlar .

forumun politik direktörü olduğunu belirten (yada 1955 tarafından öyle söylenen) sn borga'yı insanları kullanan biri olarak anıyorum . onlarca olumlu vasıfa sahip olabilir bu ayrı ama ben onun bana yaptığına bakıp değerlendirmek zorundayım.
ben ve denizheval'i forumdan gönderen borga'dır. (sonradan babilden öğrendik)
helal olsun
sn.borga , 1955'e , ben ve denizheval'in forumdan gönderilmesi gerektiğini söylediğinde bu 1955'in işine çok iyi gelir. O da , hani suriye'ye şimdi neler bahane edilerek hani saldırılcakya , aynı onun gibi sallamasyon uydurmasyon bir iki entrika hamlesiyle bizi gönderir.
buna ses çıkaran karşı çıkan borga , rido ve babil de sfden ayrılır .Ayrılırlar ama çok kısa süreliğine . Sfsiz yapamazlar .Dönerler . geri dönerler . rido genç biri sorun yok .
ama anladımki borganın o günkü gitti gibi görünen dönüşü senaryo gereği imiş .
tek ikisi olsa iyi . louis blanqi , romantik komünist de arkadan neler konuşmuşturlar ama kısa bir süre sonra sortilere başlamışlardır. şimdi dönmüşlerdir bişey olmamış gibi yazıyorlar.

bu dönemde birileri forumdan gönderildiği sırada , yine teknik (!) tuhaflıkla , bir gece yedekleme alınmadı denerek forumdaki son 1.5 yıllık mesajlar silinmiş.forum geriye gitmiş.

taaa üstte dedimya : sanal alem işte .

şöyle komik bir olay da olmuş :
borga o sıralarda forumdan ayrıldıgında denizhevale , "bana bir blog açarmısın orada yazacağım" demiş ardınan ise insanlara " deniz yeni bir forum kuruyor benide oraya çağırıyor" di-ye-bil-miş-tir.
denizheval de bu sırada bunu duyduğunda eğerki "noluyo lann bu nasıl bi dünya" dediyse , tam yeridir.

Hâla anlayamadığım bişey varki ; the left stroke denen kimse tarafından bilinmeyen tanınmayan görülmeyen yönetici ne zaman foruma giriyorsa o sırada 1955 forumda olmuyor. yada ne zaman 1955 online ise left stroke bu sefer olmuyor.

hiçbir şey kimsenin susmasını gerektirmez. birileri elini kolunu sallayarak insanların emekleriyle bir hiç şey olmamış gibi oynayacak .oyun bozan , benciller gibi alavere dalavereyle onları gönderecek . hee insanlar da susacak .
madem 7 yıldır (2013 - 2007 = 7 yapar ; 8 yapmaz) zirveye damga vuruyorsun , o halde müsade edilsin gerçekler görülsün.
2007den beri hep aynı manzaralar . şimdi de belliki bu yeni ib..kürt olayı olmuş. 1955in bir aylık banını gördüğümde 3 gün sürmez demiştim. 3 gün olsa iyi , 1 güne kalktı .

merak etmeyin , herşey atlatılır , gitmiş görünenler oraya geri döner . maviler kırmızı renkler bellidir , bir daha buraya dönmüyorum diyenler , benim için forumlar bitmiştir diyenler , hep bu sözler unutulur. devran döner.

ilk açılan konu 2 günde 700 sayısını geçmiş.. maşallah.. tam da ef'ye yakışan bir durum.. bu konu ne kadar reyting alacak acaba..

gerduni arkadaş..
yazdıklarını okudum.. 7 yada 8 neyse.. yıldır sf hakkında aynı şeyler yinelenip duruyor.. yeni bir şey söylenmemiş.. sadece isimler değişiyor..

hala anlamamakta ısrar ediliyor.. sf formatı belli.. ne yaparsan yap bu format değişmez.. artı hangi hakla ve nedenle değişmek zorunda..
her "kızan".. kızana kadar bu formatla ilgili tepkisiz yada formata müdahale tarzı dışında kendi çerçevesinde tepkili.. taki orada kalamaz hale gelinceye kadar..

burada ne che1955 ne başkası ne öbürküsü suçlu değil.. forum formatı ve işleyişi var.. buna denk düşmeyen "düşer".. yani nesnel bir olay..

sf de bir olay yaşandı mı? hemen burada sf tartışmaları başlıyor.. sonra ne oluyor!!! .. "hayat yine aynen devam ediyor"...

bu anlamda.. sevgili gerduni burada yazdıklarının bir anlamı yok.. editörler konuyu kilitledi.. çünkü konuyu açan ve konu içinde konu olanlar bunu talep etti..
şimdi bunuda mı kilitlesinler..

ayrıca işler yavaş yavaş ef üzerine dönmeye başlıyor.. birileri bu konuda ayarsız-dengesiz ve seviyesiz olunca., bu zeminde yönelimlerde başlıyor..
yani rahatsız olacağız..
İşleyişle ilgili devam eden bir süreç varken, başka yerde ağlayıp sızlanan, gelip burada vurup kaçanları dost sayamayız. Söyleyecek açık sözü olmayanların, kendilerine alternatif kanal bulunca "öküz öldü ortaklık bozuldu" tavrı da,
al bakalım.. hemen alternatif kanal deyiverdi.. farkında değil.. ef varlık olarak., sf'ye asla alternatif olamaz.. beceremez.. sf'deki yönetim gelir ef'de yönetici olursa ve ef formatı işleyişi değişir ise., belki..
bir de ukalalık yapıyor.. sopa sallıyor..
bu tarza yardakçılık edenlerin durumu da başta kendileri tarafından gözden geçirilmesi gereken bir durumdur.
o kadar ....... burada ef tarafından yazılanları bile okumaktan ve anlamaktan aciz..
elbette burada yazılanların etkisi var.. bu anlamda lafları doğru ama ef üzerine işletmesi ..... yanlış..

zaten "yaşamın halleri" diyeyim.. başkaları gibi hazır fırsat var.. söylenecek ne varsa söylensin., saldırılsın demiyoruz.. bunu bile anlamaktan aciz ahlaka sahipler.. buraya ahır dediler., her şeyi dediler yine aynı tarzda yaklaşılmadı..

kısaca.. bu tür yazılar., bu karakterlere "salgılama" hakkı tanıyor.. o yüzden lütfen yazmayın.. yazacaksanız anlamlı ve çözümcü olsun.. aynı ve bilinen şeyler tekrarlanmasın..

sf içinde ne olmuş nasıl olmuş.. kimi atmış., kimi çağırmış forum içi işleyiş anlamında olaylar ef formatını ilgilendirmiyor.. politik yansımaları varsa ilgilendiriyor..

lütfen bu konu olması gereken çerçeveyi aşmasın..

bu anlamda sf'ye de sesleniyorum.. atın., alın vs. ne yaparsanız yapın.. ama birileri ef'ye geldi., dert yandı diye ef klubüne gitti sf klubünden düştü mantığı ile çizmeye kalkmayın.. yarın dönebilme koşulları kalsın.. alıp almamanız sizin kendi işleyişinize bağlı olsun..
yani... ef içinde hiç kimse.. birilerine şu foruma gitme demez.. dedirtilmez..

dilerim bu yazımdan sonra gerekli duruşlar sergilenir.. editörlere gerek kalmadan biz gerekli duruşu yaratırız..

Son düzenleme:
Bakın bizim tek amacımız sosyalizmi öğrenmektir. Sosyalizmi öğrenmemiş biriyken; derin tartışmaların altında eziliyoruz. Bu tartışmalar yapılırken soruyor, sorguluyoruz.Yorum yapıyoruz. Ancak Karşılığıı böyle sitelerden atılmak olmamalıdır. Bireysel olarak yorum yapılan her konuda saygu gösterilmesi gerekir. Ben burada kesinlikle sfyi veya başka bir sosyalist forumu kötülemek için gelmedim.

Bakın bizim tek amacımız sosyalizmi öğrenmektir. Sosyalizmi öğrenmemiş biriyken; derin tartışmaların altında eziliyoruz. Bu tartışmalar yapılırken soruyor, sorguluyoruz.Yorum yapıyoruz. Ancak Karşılığıı böyle sitelerden atılmak olmamalıdır. Bireysel olarak yorum yapılan her konuda saygu gösterilmesi gerekir. Ben burada kesinlikle sfyi veya başka bir sosyalist forumu kötülemek için gelmedim.

sevgili dinç..
kişi kendi bildiğince davranır.. bu davranışını herkes farklı algılar ve farklı tanımlar.. önce gerekli açıklamayı yaparsın.. sonra inanan inanır inanmayan samimi bulmaz.. kimseyi ikna edecek değilsin.. belkide ikna olmamayı istiyordur.. amaçlıdır..
belki de haklıdır.. çünkü öyle eksik ve zaaflı davranışların vardır ki., amacını aşan asonuçlara ve algılara neden oluyordur.. buraları sanal ortam kim kimdir bilinemez.. o yüzden.. seni samimi bulmayabilirler., bu doğaldır.. yani.. seni tanısalar belirli bir düşünce verileri olabilir..

her eleştiride kendini savunmak zorunda değilsin.. ama kendini sorgulamalısın.. ne yaptım-dedim de bu algılara neden oldum diye sorgulamalısın.. ve.. bu sorgulamaların sonrası.. şurada haklılar davranışıj bu algıya neden olabilir yada burada amaçlılar yada körler anlamsız algıya kapılmışlar.. kendileri bilir dersin..

yazılanları da doğru okuyamıyorsun.. çünkü düz yaklaşıyorsun..

belirtmiştim ama dikkate almamışsın.. sf'den banlanma nedenin sunulan gerekçe değil.. o sunanın göstermek zorunda kaldığı gerekçe olsa gerek..
birde kendini sorgula derim..

sf'de bir şeyler yaşanıyor.. oranın formatını işleyişini iç ilişki ve yine bilmeden eleştiriyorsun.. sanırım senin düşüncen ve amacın başka ama eylemlerin tersine denk düşmüş.. banlandın.. hemen ardından buraya geldin ve kişi çağırdın.. haliyle algıları pekiştirdin..
sonrada neden böyle oldu diyorsun.. :):D
ne olacaktı ki..

tavsiyem.. yine aynı.. 5 düşün bir yaz.. ve beynin ile klavye arasındaki mesafeyi dikkatli ör..
sevgilerimle..

arkadaşlar..
sf yöneticisi hoşsohpetli arkadaşın bir yazısı üzerine eleştiri yapmış ve hakaret etmiştim..
bana gelen açıklamaya göre., hoşsohpetli o yazısında ef''yi kasdetmemiş.. bu açıklamasını samimi bulup bulmamam burada geçerli değil.. çünkü kendisi sf yöneticisi o yüzden açıklamayı baz almak zorundayım.. yani açıklamayı resmi olarak kabül etmek zorundayım..
bu yüzden eski yazımdaki bazı bölümleri editleyeceğim..
bilgilerinize..

Suat abi sf de ne yaşandığı ve neden böyle birşey yaşandığı konusunda hiçbir fikrim yok; kafam allak bullak gerçekten..

Araştır sorgula sorular sor...
SF EF SP diğer forumlar hatta karşıt sağ görüşlü forumlar incele
ama EF ye SF de olan olay sonuç neticesinde kurban yada taraf olarak gelmeyin EF nin kapısı herkese açıktır
evet raytingimiz SF deildir
amaSF den cok daha fazla bilgiye daha sağlıklık bir şekilde ulaşabilirsiniz
Ef yeterlimidir hayır elinizin altında internet ve hazreti google, yandex:) var araştırın yıl 1975 maks engels kitapları bulmak için yasa dışı yollar veya yabancı ülkeden kaçakkitap gelmesi için 6 ay bekleme gibi bir dönemde değilsiniz
çok şanslıyız internet denen meret var

forum ve kullanıcı kişinin yorumlarını eleştirmek elbette olur
ama EF güzin abla değildir
buforumda marsk engels anarşizm de eleştirlir sorgulanız stalin lenin de ilah değildir
ben ne komünist ne sosyalistim mutlak sistem düşmanı bir anarşistim bu forumda fikir beyan ediyor yazabiliyorum
ve değerli kişiler tnaıma imkanı verdi

yıkmak kolaydır bir kaçsaniye sürer yaratmak zordur çok uzunsüre sabır ister

Sosyalistforum üyeleri ve takipçilerine;
Geçtiğimiz günlerde Sosyalist Forum'da değişimler yaşanmıştır. O nedenle bizler de açıklama yapma ihtiyacı duyduk.
Geçtiğimiz aylarda, Kürt siyaseti eğilimli arkadaşlarımız, kendi çizgileri dışındaki sosyalist bireylere ağır ithamlarda bulunarak, forumu sosyalist çizginin dışına çekmişlerdir. Forumun bu durumu, forum yönetimince tolere edilmiştir. Bu nedenle forumda danışman olan bizler forumdaki etkinliğimizi en alt düzeye çekmiştik.
Forum bu olup biten sonrası, Kürt siyasetçisi arkadaşlar dahil, komünist pencerenin özgürlük alanıdır. Ancak bu özgürlük, hiçbir zaman komünist düşüncenin aleyhinde işlemeyecektir
.
küçükasya

küfürler,tehditler havada uçuşurken küçük enişte ortalıkta yine yoktu .
şimdi de , ne şiş yansın ne kebap .. azıcık ondan azıcık bundan ortaya karışık ..
üstte mavi puntolu olan kısımla , politik bilincindeki bayrak-vatan-milliyetçilik 3lüsü çelişiyor olabilir .
hani kürtlere ayar veriyorsunya. neymiş , komünist düşünce aleyhinde işlememeliymiş.
komünist-proleter-enternasyonal bir oluşum düşününki öte yandan da milliyetçiliğin , vatanın bir nolu savunucusu olsun . sonra da ayar versin .
bu ne yaman çelişki anne !

D

denizheval

O geldiğinde, Sen gitmiş olacaksın....

Kısa bir süre evvel Borganın Sosyalist forumdaki bir yazısında Suat abi üzeri Enternasyonal Forumu bir bütün olarak !Ahıra! benzettiği yazıya yönelik verdiğim cevap ve o bağlamda aldığım karar doğrultusunda, ilgili yazısına sessiz kalarak onay veren bazı arkadaşlarla iletişim bağımı sonlandırmıştım ve dinlenmeye çekilmiştim.
Suat abinin olduğu heryer benimdirde, kendisi bana göre Çözümlemeriyle Önder bir kişiliktir, Siyasi çözümleme ve Perspektif olarak Kardelendir. Her harfi bir Perspektif ve Çözümlemedir. Herzaman Suat abinin yanındayım.

Sosyalist Forumda olan bitenler konusunda; ki bu konular kişilere yönelik eleştirisel konular olarak devamlı Enternasyonal Forumada bir şekilde yansıyordu, sadece OKur olarak bulundum. Polemiklere, eleştirilere, yollamalara müdahil olmadım. Tek olduğum konu burayı Ahıra benzeten Borganın yazısını ele alan konuda oldu, ondada zaten tüm Köprüleri yaktım.

Uzun uzun değerlendirme yapmak istemiyorum,
Che_1955i ben İbrahim Tatlısese benzetirim. Kendisi aynen İböğ gibi tüm Dünyaya dahi sahip olsa, üzerinden o kırıp dökme, ortalığa sıçıp kusma huyundan vazgecmeyecek bir hastalıklı beyine sahip. İbonun Sosyalist Forum ebatında yaşayan klonudur kendisi.
Hükümdarlık tutkusu kendisini yarattığı ortama Biat etmeye kadar götürmüştür. Bir insan zamanla bazı çocuksu özlemlerine doyar normalde. Bir İnsanın çocukken Çikolataya, Dondurmaya bakış açısı 40 yaşındaki haliylede aynıysa ortada beyinsel bir sorun var demektir. Ve kişi İşte tam 8 yıldır aynı ortamda bulunuyorsa ve o arsız küçük burjuva gururuna ve düzenden kalma hükmetme hırsına esirse ve bunu 60a merdiven dayamış haliyle hala yapıyorsa gelin siz bunun hesabını yapın.
Che1955'in kötü gün dostu ve yaveri kücükasya kendisine dikte edilenleri kaleme dökmüş. Bu onun klasik halidir. Omurgasızdır, solucan gibi kıvrıla kıvrıla o ortamda her türlü yaşamayı başaracak kadar kıvraktır. Zamanında benzeri talimatlarla Che1955'in dediklerini kendi görüşüymüş gibi yazdığına bizzat şahit olduğum için bana yabancı bir yazı olarak gelmedi.
Uzakasyadan 4 nala gelenlerin torunu ve devamcısı Küçükasyanın yazısından çıkan sonuç, BABİL Heval gözden çıkarılmış, BORGAya kapılar açık ve kısa veya uzun vadede onu geri getirmek için çalışılacak...
Ben birşey bilirim ve onu söylerim: Ortada bir Puştluk ve Çakallık varsa ve kendisine bilmem ne misyonu biçen dürüst bir insan buna adam gibi Tavır almıyorsa-alamıyorsa eninde sonunda o Çakallığın, o Puştluğun ya esiri olmaya mahkumdur veya aynı o yöntemle safdışı bırakılmaya mahkumdur. Mesela Küçükasya burada Esir olarak ikinci gruba dahildir. Egale edilenler listeside son günlerde arttığı aşikar.
O ortamda bulundum, Yönetici konumundayken düz mantıkla baktığımızda benle alakası olmayan bir konuda sonuna kadar arkasında duracagım bir Tavır takınıp Che1955i; aynı şu anda BORGA Ve BABİL başta olmak üzere bir takım Yurtsever genç arkadaşları sorgusuz sualsiz ortamdan elemsine benzer bir davranıştan dolayı 3 ay banlama kararı aldım ve bunuda uyguladım ama Forum sistemi eşit Yöneticilik üzerine değilde Köy Agalığı üzerine inşa edildiği için ben safdışı bırakıldım.
Gün geçti, devran döndü ve benle asla bunun pazarlığını falan yapmadan sağolsunlar kendi bireysel kararlarıyla o süreçte tavır alıp kenarı çekilenler oldu. BABİL, BORGA başta olmak üzere, Rido, Herneyse belli bir süre sonra tekrar o ortamda bulunmaya devam ettiler.
O süreçte ben ve sıra kendisine gelene kadar birçok infaza sessiz kalan Mülksüz arkadaş safdışı bırakıldık. BORGA o süreçte -Site ismi kendisi adına kayıtlıydı- dürüst davranmayı becerip Che1955e _hatalısın, kenarda dinlen ve özeleştiri verirsen dönebilirsin_ diyip ve siteye hem ismen hemde Sistem bazında hükmetme yönünde bır adım atsaydı Che süt dökmüş kediye dönecekti ama bu yolu seçmek yerine uzlaşarak ve yanlışa taviz vererek aynı yolda yürümeye devam etti. Buda yetmedi, burada yazan herkese dolaylı yoldan Hayvan deme gafletine düştü.
Evet BORGA; şimdi senden bir Kurban daha isteniyor, BABİL Hevalden vazgeçersen Kücükasya sana kapıyı açık tutmuş. Yine bir BORGA klasiği mi göreceğiz yoksa agzından düşürmediğin ve pratikte altını dolduramadığın o en kutsal insancıl yolun hakkını bu kez verebilecekmisin.?
GERDUNİ ilk mesajında yazdıklarında bir hata olduğunu düşünüyorum. Bizim safdışı edilmemizde bana göre başrolü her dönem birilerinden rahatsız olma hastalığına kapılmış İbonun Klonu ve ayakçısı Ape_Partizan oynamıştır. BORGA gözyumarak, sessiz kalarak dolaylı olarak müsade etmiştir. BABİL Hevalin insancıllığının etkisiyle belli bir dönem Tavıralır bör görüntü sunmuş olsada maalesef bir bütün olarak dürüst olmamıştır, tutarsızlıklar içerisinde pazarlıklar yapmış ve o kanalda bugüne kadar varolmuştur.

Keşke Sosyalist Forumda böyle bir sorun (son sorun) yaşanmasaydı ve bana göre tutarsızcada olsa birlikte geçinebilseydiler. Yazdıklarımla, değerlendirmelerimle birilerine haksızlık yaptıysam tüm kalbimle ve samimiyetimle özür dilerim. Kolay kolay yanılmam ama yanılmışlığımda olmuştur. Özürüm o milimetreleredir ve samimidir.

Geçtiğimiz aylarda, Kürt siyaseti eğilimli arkadaşlarımız, kendi çizgileri dışındaki sosyalist bireylere ağır ithamlarda bulunarak, forumu sosyalist çizginin dışına çekmişlerdir.
diyorum ya.. sf formatı eleştirim dışında.. içinde yaşananlar da aynı ama içinde işlenen politik duruşlar beni ilgilendiriyor..

hem sıçacaksın hemde ben yapmadım o yaptı diyecek., ardından sıçmalarına irmik helvası muamelesi yapacaksın..

tamam ne yaparsanız yapın.. bu yaptıklarınıza politik kılıflarda "yazın".. AMA.; bu bokları yerken.. politik zeminde haddinizi aşmayın.. haddinizi bilin..
kürt siyaseti eğilimli arkadaşlar!!! ne eğilimi!!! eğilim de ne oluyor.. ya kürt devrimcileri dersin yada kendine kürt devrimcisi diyenler dersin..
fikri zikrine yansımış bu sosyal şövenin.. birde en naif ve efendi ayaklarında.. iki yüzlüsün.. oynaksın.. sinsi ve korkaksın..
aynı tanımı senin ve muadillerin için kullanacağım..

Geçtiğimiz aylarda, türk siyaseti eğilimli arkadaşlarımız, kendi çizgileri dışındaki kürt sosyalist bireylere ağır ithamlarda bulunarak, forumu sosyalist çizginin dışına sosyal-şövenizme çekmişlerdir.
oldu mu??
bu ne pişkinlik .. yaşananların nedeni başka.. herkes aptal değil., çoktan anladı.. ama hayasızlık diz boyu olduğundan anlamazlığa vuruyor.. yada dolaylı söylüyor ama açık ifadelerle üstüne gitmiyor.. uydurulan., gerekçeler de., sosyal-faşist bilinçlerine yaradığından bunlara da sarılıyor.. ekmek çıkartmaya çalışıyorlar..

aynı küfürleri geçtiğimiz aylarda!! da değil., aylardır.. sıralıyanlar şimdi türk siyasetçi savunucusu oldullar..
bu kadar pişkinlik ve ahlaksızlık olmaz be..

tamam sf içinde bir müdahale yapıldı.. doğru-yanlış tarzda yapıldı.. buna gerekçeler lazım.. ama kürtleri rahat bırakın ulan.. içinizdeki çakma "kürt siyasetçileri" sayesinde bu kadar pervasızca atamazsınız..

kürt siyaseti dediğiniz ne ise!! özgürlük hareketi dışındakilerin çoğu sizinle(türk siyasetçileri) birlikte özgürlük hareketine küfür üstüne küfür ediyor.. özgürlük hareketi türkiyesolunu analiz etmiş.. tespitlerini yapmış.. ona göre pozisyon almıştır..

bir tarafta vatancı-devletçi sosyal-şöven ve faşistler., diğer tarafta enternasyonalizme yatkın marksist-leninistler..

özgürlük hareketi m-l çizgilerine bu anlamda yaklaşır ve ilişkilenir.. marks lenin yani "bilimsel sosyalistler" önderlere eleştirleri ideolojiktir..
kendine her m-l diyenlere ise t.c. içindeki politik duruşlarına ve toplumsal mücadelede aldıkları pozisyonlara ve işlevlerine göre tanım koyar.. bu ikisi ayrıdır..

kendine her m-l diyene ne şöven der ne nasyonalist sol der.. bir forum içinde kim olduğu ne olduğu bilinmeyen., bilinse de duruşu kendininle menkul olan kişilerden yola çıkıp., kürt tanımını ek olarak kullanmak sosyal-faşist fikrin zikre yansımasıdır..

zaten.. forum içinde bir tomar yalan yanlış yazılar dolaşıyor., bir tomar ahlaksızlıklık işletiliyor..
"eğilim" adı altında kürtlere vuracağına önce kendine ve kendin gibilere bakacaksın.. eğilimi oynak kendisi oynak hamaset devrimci!!leri ..

birileri devyol kızartması başlığı asıyor.. kendi gerisindeki boncuklara bakmadan hereksi devrimci katili ilan ediyor.. birileri savunma adına.. mahir ve çizigisinin ağzına sıçıyor..

Mahirde yanlış yaptı. Onun yaptığı ,80 yıllık yalaka sosyalizme tepkiydi. Deniz de böyle idi. O çıktı vurdu. Mahir de Çıkıp vurmaya mecbur oldu. Yoksa : ''geç kaldık ,erken başladık ''sözünün anlamı nedir.

Herşey bizim irademizle olmuyor.

12 eylül için söyleyeceğimiz sanırım şu olabilir .''geç kaldık.Becermedik..''

che_1955 bunu beğendi.

bu zibidi hem birbir surat ve binbir kişilik hem çürümüş bir yalaka.. kendi geçmişine bile sahip çıkmaktan aciz ve küfredene destek sunacak kadar zavallı biri..
deniz vurmuş da mahir de vurmak zorunda kalmış da.. yoksa oturup tip ile birlikte yada mddci çakaralmaz tüfek mihri ile birlikte orduyu yada chp "aydın cumhuriyetçilerini bekleyecekti..

bir de her zamanki gibi söyleneni kendince yamultup., uydurup sunması yok mu? adamı çileden çıkartır..

mahir.. ''geç kaldık ,erken başladık demiş!!!!!!!
geç kadık diyen zaten vurmak için geç kaldık demiştir.. yani silahlı mücadele örgütlenmesinde geç kaldık.. erken başladık neden desin..
silahlı mücadele tren seferlerimi?!

mahir., ideolojik hazırlık ve örgütlenmedeki eksiklikleri anlatırken geç kaldık der.. erken başlama diye bir şey söylemez.. ciddi bir devrimci erken başlamaz.. olan ile başlarken geç kaldık diyebilir.. ama erken başlamaz.. erken başladık demek., silahlı mücadeleye başlamak yanlıştı anlamına gelir..
bu zibidi bu tartışmaları çok yaşamış biri olmasına rağmen neler anlatıyor.. ama normal.. dy oportünizmi gibi söylemeden söyleme ustası olmuşlar..

kısaca..

bir borga vardı meydanı boş bulup atıyordu.. şimdi herkes borga olmuş..
ayıptır.. zulümdür.. sf bir forumdur.. taşları bağlayıp., çakalları salmayın.. google amcadaki palavra bilgiler gibi bir ortam yaratmayın.. sf çok okunan bir forum.. biraz kendinize biraz da foruma saygılı olun.. insan olun..

Herkese merhaba arkadaşlar. Uzun zaman sonra ilk kez yazıyorum burada. GERDUNI arkadaş, ben seni tanımam ama belliki sen beni iyi tanıyorsun. Ama yeterince iyi tanımamışsın. Ben kimsenin yardakçısı da değilim, yalakası da değilim, uşağı da değilim. Ben bu tavırlarım ve dik başlılığım yüzünden barınamadım zaten çoğu yerde. Forumdan senaryo icabı ayrılıp dayanamayıp geri dönmüşüm. Öyle mi ? Ayıp ayıp. Sana yakışıyor mu bu sözler ? Yargılamadan, dinlemeden asıp kesmek ? Ne farkın kaldı 1955ten ?.. Her neyse.

Ben forumlarla 2008 yılında tanıştım. İkinci üye olduğum forum komünistforumdu. İmmanuel vardı orada. 1955in ikinci versiyonu. Ben, Borga ve Babili orada tanıdım. Daha sonra arkadaş olduk ve buraya geldik. Yani EF'ye. Sonra burada editor9 idim. Sonra bir gün şifremi almışlar ve vermediler. Yani editörlük gitti ne hikmetse. Her neyse. Bu konuları açmak ya da bu konulardan dert yanmak değil asıl amacım. Çok da umurumda değil ego tatminliği yapmak. Buradan ben bir kişinin isteği üzerine ayrıldım. Olayları bilmiyordum, neyin ne olduğunu bilmiyordum. Daha sonra Babil'e söyledim. Hatta Suat abiye de söylemiştim bilmiyorum hatırlıyor mu. Ben artık kimsenin dediğini yapmayacağım. İstediğim yerde istediğim gibi yazamıyorsam nerede kaldı benim devrimciliğim, nerede kaldı benim devrimci duruşum, bilincim diye. Hem de kendime kızdım. Buradan da ayrıldıktan sonra SF'ye geçtik. Orada da moderatörken atıldım siteden. Haklı olduğum halde. GERDUNI'nin de dediği gibi site geriye gitti, şiirlerin silindi vs vs.. Ve bazen bilmememiz gereken şeyler varmış ve bu yüzden zarar görebilirmişiz buna katlanmalıymışız....

Arkadaşlar, dinc arkadaş çok kısa ve net olarak açıklamış. Biz burada bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Büyükler bize yol göstermeyecekse ya önümüzden çekilsinler ya da ışık tutsunlar. SF artık eskisi gibi değil. 1955 ve onun gibi bir kaç kişi orada olduktan sonra da eskisi gibi olmayacak. Gerçi eskiden de pek iyi değil de..

GERDUNI arkadaş, hele sen kimsin bir de bakalım. Bir de seni tanıyalım. Yağmuyorsun ama gürlüyorsun. Bakalım ne diyeceksin başka. Ben RomantiKomünist. Burada ne söylüyorsam ne yapıyorsam, gerçek hayatta da teoriği, pratiğe dökmeye hazırım. Bunu da yapmışımdır. Bilen bilir zaten. Kimseye bir şey ispat etmeme gerek yok.

Bizler, insanlık için, gelecek nesil için güzel bir hayat hazırlamaya, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sömürüsüz bir dünya için, insan gibi yaşamak ve yaşatmak için uğraşıyoruz. Karı gibi dedikodu yapmak bizlere yakışmaz. Bırakın milleti ne hali varsa görsün. 1955 oranın ağası mı ? Sana ne bundan ? Sen kendi işine bak arkadaş. Bırak kendi çiftliğinde adam atını rahat rahat koştursun. Karşısındaki yoldaşını insan yerine koymayıp bir köpek gibi aşağılayarak, paylayarak, kırarak hareket eden bir insandan ne bekliyorsunuz ? Bunları ben SF'de de yazdım merak etmeyin. Son yazdığım yazıydı zaten. Gider okur, öğrenir, araştırırım ama tek bir kelime yazmam artık o sitede. Eğer bu sözümü de ezip geçersem ben karaktersiz bir insanımdır. Bunu da böyle bilirsin artık GERDUNI arkadaş. Dediğim gibi beni iyi tanıyamamışsın. Hele söyle bakalım, sahi sen kimdin ?

Arkadaşlar, dinc arkadaş çok kısa ve net olarak açıklamış. Biz burada bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Büyükler bize yol göstermeyecekse ya önümüzden çekilsinler ya da ışık tutsunlar.
romantik komünist..
yol gösteren "büyükler" zaten bol.. üstelik yol göstermeyi bırak.. "buradan-böyle gideceksin" diye dikte eden de çok.. bu konuda "sıkıntı" yok.. sıkıntı siz "küçüklerde"..
öğrenmek.. sormak ile başlar. görmek ve sorgulamak ve bir sistem oluşturmakla devam eder..
dnlemek meziyettir.. ama sorgulamak olmaz ise olmazıdır.. ve en önemlisi.; önce kendini sorgulamaktır.
işte bu konuda eksik ve zaaflı bir duruş varsa.. sorun da yaşanır..

bence.. sen bu konuda halen eksik ve zaaflı konumdasın.. dilerim beni doğru algılarsın.. bir şeyler yazacağım..

ama tek bir kelime yazmam artık o sitede. Eğer bu sözümü de ezip geçersem ben karaktersiz bir insanımdır. Bunu da böyle bilirsin artık GERDUNI arkadaş.
bu söylemin çok yanlış.. duygusal bir tepki olmuş.. üstelik doğru gereklerle örülmeden alınmış bir karar ve tespitler manzumesi..

bir forumda yazmama gerekçeleri bir kaç nedene bağlıdır.
1- yasaklı olmak.
2- kişisel olarak o alanı beğenmemek., orada yazma gereksinimi duymamak..
3- bir nedenle geçici protesto etmek.. eylemsizlik kararı gibi.
4- politik nedenler
ve vs.vs.

burada en yanlış tavrın.. asla yazmama kararının belirsizliği ve kesinliği ve de., yazarsam karaktersizim demendir. koşullar değişirse(elbette sana göre) yazmamanı nasıl izah edeceksin.. koşullarda orada olursan (sana göre) değişebilir..
bu anlamda bu sözlerini sorgulamanı öneririm..

buradaki yetkilerinin alınmasına gelince..
burada editor9 idim. Sonra bir gün şifremi almışlar ve vermediler. Yani editörlük gitti ne hikmetse. Her neyse
yetkilerin neden alındı açıklama yapılmamış ise ef ayıp etmiş.. ama açıklandı ise sende bir hafıza sorunu var demektir.. forumu incele göreceksin..

diğer sözlerine gelince..
bunlar ile ilgili şimdilik bir şey demiyorum.. haklı eleştirilerin var.. yada seni yanlış tanımladıklarını iddia ediyorsun.. doğru olabilir.. yanlış olabilir.. bunlar ayrı bir konu..
ben yargılamadan önce anlamaya çalışır.. belirli bir birikim sonrası yargılamayı tercih ederim..

yargıladığım zamanda sağlam temellere dayandırmayı ve bu anlamda sağlam tutarlı eleştiriler yapmayı tercih ederim.. ve açık olurum.. hakkaniyetli olmaya da çalışırım..

örneğin küçükasya ile ilgili yazdım.. çok bekledim.. inceledim.. ve şimdi yazdım.. yine de dikkat edilir ise., politik nedenle kişisel hakaretler yaptım.. belki de haksızım.. bu ayrı ve tartışılır..

şimdilik bunları söyleyeceğim.. ama.. tekrar edeyim.. sf'de tek keliem yazmayacağım kararın yanlış.. bu kararını gözden geçirmelisin.. yazdığında sana kim ne derse desin.. önemsememelisin.. önemseyeceğin şey.; kararın ve dayandırdığın gerekçelerin arasındaki bağlantı ve tutarlılık ve doğruları olmalıdır..

Küçüklerin ukalalık yapmadan fikirlerini beyan etmelerini gerektiğini düşünüyorum.Devrimci Mücadelenin içerisisnde 1980 öncesinde ve sonrasında fiilen bulunmuş tabirim doğru olur mu bilmiyorum Savaşın gazilerine saygıda kusur etmek bizlere yakışmaz. Zaten Bu kişiler arasındaki tartışmalarda yeni nesilin taraf olup, sanki onlar ile birlikte mücadele vermiş gibi yorum yapmasını doğru bulmuyorum. Bizim yapacağımız yorumlar bu kişilere sadece ve sadece hayranlıkla olmalıdır. Ben adım gibi eminim yeni arkadaşlara bakıyorum da çoğu o dönemleri görseydi dışarıya çıkamazdı...
Bende dahil...Belki de...

bence.. sen bu konuda halen eksik ve zaaflı konumdasın.. dilerim beni doğru algılarsın.
Seni gayet de iyi anlıyorum abi merak etme. Zaafım var, evet, haklısın. Bunu kabul ediyorum. Bu da zamanla aşılacak bir durum. Ben orada kalıp yazmaya devam etsem -zaman- beni orada köreltir, başka da hiçbir şey olmaz.

dnlemek meziyettir.. ama sorgulamak olmaz ise olmazıdır.. ve en önemlisi.; önce kendini sorgulamaktır.
Ben kendimi sürekli sorguladım ve hala da sorguluyorum. Sorgulama yeterli ya da yetersiz, orası tartışılır ama sorgulamıyormuşum gibi bir söylemde bulunamaz hiç kimse. Ayrıca dinlemek meziyettir, evet. Ben, yani bizler gerçekleri dinlemek istiyoruz. Ego tatminliği yapanların palavralarını dinlemek istemiyoruz artık. Karşısındaki insanı yarı, yoldaşım dediği insanları yarı yolda bırakanların palavralarını dinlemek istemiyoruz. Devrimciliğin d'sini bilmeyenlerin devrimcilikten dem vurarak, insanlara faşist, sosyal şoven, ırkçı gibi yaftaları rahatça ve pişkin pişkin söylemelerini duymak da, dinlemek de istemiyoruz.

bu söylemin çok yanlış.. duygusal bir tepki olmuş.. üstelik doğru gereklerle örülmeden alınmış bir karar ve tespitler manzumesi..
Gerekçelerim yukarıda yazdıklarımdır. Doğru olup olmadığına şu an bu yazdıklarımla karar vermen senin değil, benim hatamdır. Bunu kabul ediyorum. Bilmediğin ne kadar çok şey varsa, hepsi benim hatam. Bildiklerim, söyleyemediklerimin kanıtıdır. Bunları da dillendirmenin bir manası yoktur. Sonuçta burada kimseye bir şey ispat etmenin bir anlamı yok. Yanlış anlama. Sen benim için her zaman değerliydin, her zaman da öyle kalacaksın. Evet, duygusal bir yaklaşım, haklısın. Sonuçta ben orada yıllarımı harcadım. Bir şey inşaa etmeye çalışırken birileri önümüze set çekti vs vs. Borga, Babil, idil rosa ve şu an ismini hatırlayamadığım gerçek dostlarım oldu. Devrimci duruşları ya da politik bakışları sağlam ya da sağlam değil, buna bir çırpıda kimse karar veremez. O insanların bir geçmişleri ve geçmişte yaşadığı şeyler var. Burası sanal alem. Burada ağzınla da kuş tutsan bir halta benzemezsin. Bu yüzden bu insanlar benim için değerlidir. Ve en önemlisi karşısındaki kişiyi "insan" olarak görmelidir.

bir forumda yazmama gerekçeleri bir kaç nedene bağlıdır.
Forumda yazmamamın tek bir nedeni olmayabilir ve ben bunun farkında olmayabilirim. Aklıma gelen ve en önemli neden 1955tir. Benim için değerli birisiydi. 1 Mayısta tanışmıştım onunla da. Sevdiğim bir abimdi. Sevgim gitti. Saygım kalmıştı. Ona minnet borçluyum şimdi (!) o saygıyı da yitirdiği için.

Orada da yazmıştım. Mark Twain diyor ki : "Ölümün gerçek olduğu şu dünyada aslında hiçbir şey çok da ciddi değildir." Neden sürekli üstüne basa basa bunu söylüyorum. Çünkü herkes bugün ölecekmiş gibi hareket etse ve düşünse dünyada ne savaş olur, ne yoksulluk kalır, ne de adaletsizlik boy verir. İnsanın insana saygısı kalmamış.. Hayvanlar bile yavrularını, dostlarını, arkadaşlarını, paylaşmayı en üst seviyede tutarken, bizim insanımız bunun binde birini yapmıyorum. Nedeni de gayet açık ve nettir.

burada en yanlış tavrın.. asla yazmama kararının belirsizliği ve kesinliği ve de., yazarsam karaktersizim demendir. koşullar değişirse(elbette sana göre) yazmamanı nasıl izah edeceksin.. koşullarda orada olursan (sana göre) değişebilir..
Çok haklısın. Koşullar değişebilir. Ne olur en fazla abi ? Dünya barışı sağlanırsa yazarım orada. Bu sağlansın, karaktersiz olmayı da, bu yaftayı da ömür boyu taşımayı seve seve razı gelirim. Ama bu olmayacak. Dünya SF üzerine kurulmadı. Bunu herkes kafasına soksun. SF'nin 50 bin tane üyesi olabilir. EF'nin bu oranın 10da biri kadar üyesi olabilir. Kişiliklere, devrimci duruşlara ve kararlılığa bakmak lazım. Önemli olan budur benim için. Götte durmayan donu giymem, çıplak gezerim. Bundan da gocunmam. Kim ne derse desin. Ayrıca dediğim gibi abi kimseye bir şey izah etmek zorunda değilim. Benim bir kişiliğim var ve ben bu kişiliğim sayesinde ayakta duruyorum. Birilerine izah etmem gereken bir şey olursa, bu gerçekten insana insan gibi yaklaşan, ona insan gibi değer veren kişiler olması gerekir.

buradaki yetkilerinin alınmasına gelince..
Gelme, dur orada, boş ver. Asıl meselenin bu olmadığını altını çize çize söylemiştim zaten. Aradan uzun zaman geçti. Az çok hafızam yerinde abi, bunamadım daha. Bu sitede de az çok entrikalar döndü. Bunun en az benim kadar senin de farkında olduğunu biliyorum ve bu konu hakkında mümkünse artık konuşmak istemiyorum. Yazmak istersen özelden yaz oradan muhabbete devam edelim. Sayfayı bu tür gereksiz bir şey yüzünden işgal etmek istemem.

şimdilik bunları söyleyeceğim.. ama.. tekrar edeyim.. sf'de tek keliem yazmayacağım kararın yanlış.. bu kararını gözden geçirmelisin.. yazdığında sana kim ne derse desin.. önemsememelisin.. önemseyeceğin şey.; kararın ve dayandırdığın gerekçelerin arasındaki bağlantı ve tutarlılık ve doğruları olmalıdır..
Gözden geçirilecek bir şey yok abi. Dediğim gibi dünya SF üzerine kurulmadı. SF gibi yüzlerce site vardır. Özür dilerim, aslında SF gibi bir tane bile site yoktur. Her neyse, anlayan anlamıştır.

Kararım kesin ve gerekçelerim sağlam. "İnsan." Bunu anladıkları zaman ya da sen ne demek istediğimi, ne anlatmak istediğimi idrak ettikten sonra bana hak vereceksin..

Her neyse abi. Konu kısa ve net. Yazmayacağım. Bu kadar basit. Okumayacağım demiyorum ki sana. Gider orada da okur araştırırım. Doğru olan bir şey varsa oradan da öğrenirim. Ama gidip tek bir kelime yazmam. Yazmam gereken bir şey var benim. O da şiirlerim. Burada paylaşmak istiyorum. İnsanın içinden neresi geliyorsa, orada yazıp çizmesi her iki taraf için de iyi olur. En azından bir saygı olur. Bunu düşünüyorum.

Saygılarımla Suat abi.

romantik komünist..
ef içinde yaşadığın yetki konusuna girmememi istemişsin.. bu talebine uyacağım.. gerek duyarsam sana özel ulaşırım.. sen gerek duyarsan kapım sana açıktır.. dilediğini sorup-söyleyebilirsin.. dinlerim.. gereksiz algılar oluşmasın diye izninle tek bir şey söyleyeyim.. yetkilerinin alınması gerekçeleri sana resmi olarak bildirilmeden yetkilerin alınmıştı.. bu yanlış bir işleyişti.. ama gerekçelerini ben açıklayıp senin gibi başka arkadaşlarında yetkilerinin aınmasını talep etmiştim.. ama şuda bilinsin.. bu talebim kişileri yargılayan gerekçeler değil., forum formatı gereği idi.. hakkında anlamsız şeyler düşünülmesin isterim..

diğer açıklamalarını okudum.. dikkate aldım.. eksiğin zafınla birlikte yapacağın her şey senin doğrundur.. senin iradendir.. bu iradeye müdahale edilmez ama iznin oranında düşünce belirtilebilinir..

ben şunu önemsiyorum.. sf' içinde yaşanan çok şeyi onaylamıyorum.. kişilere yapılanları da onaylamıyorum.. ama bu eleştirilerimin sf' de yazmayın.. girmeyin., okumayın vs. tarzına yol açmasın isterim.. sf yönetimide bu konuda akıllı olsun.. kişilerin dönmesini engelleyecek yada zaaflı dönmesini zorlayacak tarzı işletmesin isterim..

söyleyeceklerim şimdilik bunlar.. olayların politik yanı ile ilgileniyorum..

bu arada bir konu ve bir kişi ile ilgili açıklamalar yapma zorunluluğu hissettim..

koba arkadaş ile ilgili ağır şeyler yazıldı.. yazılanlara denk düşen şeyler vardır-yoktur yada yanlış algıdır., vs.. bu konum dışında.. benim de bazı eleştirilerim oldu..
bana göre.; koba arkadaşın farklı bir duruşu var.. bana göre sistemsiz eksik ve yanlış ama.. kesin yargı koymak için çok erken..
ilerde ben demiştim diyebilmek için kesin yargı koyulabilinir ama ya farklı bir şey çıkarsa.. o anlamda kesin yargı kaoamam diyeorum.. ama benimde ağır eleştirilerim oldu.. dilerim beni anlar..

sanalda kişi tanımlamak zor iştir.. ayrıca net olunması da zordur.. adı üstünde sanal bir kişilik.. haliyle yazılanlara göre yönelimler oluyor..

kendi adıma konuşursam.. benim adım belli yani beni tanımlamak isteyen çok zorlanmaz.. reelden de öğrenebilir.. ama bunu yaparken dürüst olur ama olmaz bu ayrıdır.. merak eden netleşebilir..

elbette herkes açık kimlik ile sanalda bulunmak zorunda değil., yada koşulları benimle aynı değildir.. bu anlamda itirazım yok.. ama.. sanal da olsa var olan kişilik tutarlı ve sistemli olmalıdır.. bu da tanımlama kolaylığı ve doğruluk ihtimali yüksekliği sağlar.. sadece bunu isteyebilirim..

koba arkadaş dilerim beni anlarsın..
hakkıında yazılan bazı şeylere itiraz edemiyorsam.. somut bilgilerim olmadığındandır.. yoksa.. en karşı olduğum kişiye yapılsa bile haksızlığa karşı çıkarım..

Bak ne güzel açıklamışsın abi. Bizleri gitmek zorunda bıraktılar. Ve şunu da söyleyeyim -kendi adıma- zaaflı bir şekilde de olsa zaafsız bir şekilde de olsa dönmem abi. Hani şair diyor ya "Ey koca dünya, senin bir yörüngen var anladım dönüyorsun da, bu insanlar niye dönüyorlar ?" Anlamışsındır. Orada o kadar çok dönen şey ve o kadar dönen kişiler var ki, ben dönmem abi. Bunu zaman gösterir zaten. Görürsünüz. Her neyse. Mesele anlaşıldı, konu kapandı benim için artık. Bu dönüp dönmeme hususunda tavrım ve fikrim açık ve nettir. Son sözümdür.

Ayrıca, bu konuyu ilk başlatan arkadaş. Senin kim olduğunu çok iyi biliyorum. Sana hiç ama hiç yakıştıramadım bu tutumu. Daha doğrusu senin adına, sana çok kırıldım, üzüldüm. Senden böyle bir şey kattiyen beklemezdim. Hayal kırıklığına uğrattın beni. SFde çoğu kişiye acıyorum. Ama senin haline üzülüyorum. Çünkü sen de oradan geldin ve artık neyin etki-tepkisidir bilemem ama beni de bir olayın içinde bir kefeye koydun. Oradaki bazı insanlar gerçekten hasta ve haline acınacak insanlar. Zavallı insanların haline acınılır. Ben senin zavallı birisi olduğunu düşünmüyorum. Ve düşünmek de istemiyorum. Sadece haline üzülüyorum. Bir an önce kendini toparla, yoluna bak bence. Bırak milleti ne yaparsa yapsın. Buralar bizim tek derdimiz, amacımız değil. Sadece bildiklerimizi gençlere öğretelim, bilmediklerimizi de birbirimizden, abilerimizden yardım alarak öğrenelim.

Dostça kalman dileği ile.
Sana da saygı ve sevgilerim ile Suat abi.

nerdeyse ağlayacaksın romantik .
buraya işin düşünce geldiğin için , senin adını burda zikreden kişiyi gördüğünde , bana , "sen kimsin hele bi onu söyle" demen çok normal . çünkü basit olan yolu seçmişsin.
halbuki ben buraya üye oldugumda kendimi tanıtmıstım romantik devrimci.
sen burada değil de orada takılıp oradan medet umduğun için doğal olarak benim için "bu da kim yaww" demişsin.

biz oradan gönderildiğimizde bir çok kişi vardı etrafımızda , bize destek çıkıyor görünen. denizheval hariç , herkes o lafları ettiği halde geri döndü ; dönmüş.Şimdi ne diyeceksin buna ! hee ?
kendimi savunayım derken , benim acınılacak olmamı ortaya katman şık olmuyor küheylan . (küheylanı sen kendine diyordun bu yuzden dedim)

senle ne yaşadıkki ve nasıl bir hukukumuz olduki , benim seni çok hayal kırıklığına ugrattığımı söylüyorsun . gören de sanacak , kankayız yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez , benim için sanki ölürsün .
hee eğer hayal kırıklıgına ugrayacak haldeysen , bize yapılan haksızlığa , kumpasa öyle oraya geri dönme hamlesiyle bulunmazdın.madem döneceksiniz o zaman o atan tutan lafları demeyeceksiniz arkadaş.

bak bir değil iki değil onlarca kişi , bize " yaw siz haklıydınız çok ayıp ettiler" , "1955 sakat biri" "borga sinsi biri" " 1955 tüccar zihniyetli biridir" gibisinden atıp tutan laflar ediyordu.
ama dünya da dönüyor ; dert değil aslan .

adın ilk mesajda geçmiş diye çok alınma . eden bulur çünkü .

muhasebeden arta kalan zamanlarında seni burada okuruz....: ) :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

O süreçte ben ve sıra kendisine gelene kadar birçok infaza sessiz kalan Mülksüz arkadaş safdışı bırakıldık.
hoppalaa . ! al işte bi tane daha ..
ben vaktiyle , hem bolşevik partisinden hem de 2.enternasyonalden dürüstlük ve cesaret ödülü almış biriyim . madalyalarım duruyor vitrinde hâla .
olana-bitene , haksızlığa , yanlışa , açık açık ,dobraca , msnlerde birebir değilde , herkesin görebileceği şekilde forumda müdahale edebiliyorken , sen şimdi kalkıp nasıl benim için ," birçok insafa sessiz kalan mülksüz" lafını kullanabilmişsin . olmuyor hevale me . şaşırttın .

Bizim safdışı edilmemizde bana göre başrolü her dönem birilerinden rahatsız olma hastalığına kapılmış tatlıses ibonun klonu ve ayakçısı Ape_Partizan oynamıştır.
yok bee . ape o yetkinlikte biri değil . bakma , sinsi sessiz ben bilmem ben duymadım ben karışmam gibi gerçek (!) devrimci gibi huyları vardır ama kötü biri değil. yaşı bahsi geçenlere göre daha genç biri . kurtlar onu haberleri taşıma işi dışında pek kullanmaz .
borga gidince ape de mavi olmuş . muhtemelen o da ayrılmıştır .
ben şimdi , mesaj adeti rekortmenliğini elinde bulunduran ekimarat'ın vaktiyle yaptırmış olduğu sf pankartını ape'nin yerine seneye kim gezi parkının yanındaki taksim meydanına götürecek bunu düşünürüm .
haydi turgut56 , haydi turgut56 haydiii .. tam zamanı tam zamanı şimdiiii .

sayın katılımcılar

tartışmalarda kişisel karakter tanımları yapılamaz diyemeyiz, ama genele dökülmüş veya bu forumda sergilenmiş bir olay-yazı dışında yaşanmışlıklar üzerinden somut veri olmadan kişisel tartışmalara girmemenizi rica edeceğiz.

bu anlamda, özellikle bu sayfadaki arkadaşlardan rica ediyoruz. sf içinde yaşanmış ve özellikle yönetimsel alanda yaşanmış olaylar üzerinden kişisel tartışmalara girmeyiniz.