solhaber!! e anımsatma hain sdp kimlerdi??

#1
hain sosyal demokratlar.. hain liberaller vs. vs. bu "laf"ları türkiye solundan çok duyarız.. solhaber!1 portalında bir yazı var.. analiz!! imiş.. hangi ibiş yazdı bilmiyorum ama okuyup itiraz etmeyenler hakiki ibiş..

alman sosyal demokrat parti.: Ferdinand Lassalle'nin Alman İşçi Birliği (ADAV) ile Marksist siyaset adamları August Bebel ve Wilhelm Liebknecht'in Sosyal Demokrat İşçi Partisi (SDAP)'nin 1875'te Gotha'da birleşmesiyle kurulan Sosyalist İşçi Partisi'nin adı 1890'dan sonra Almanya Sosyal Demokrat Partisi olarak değiştirildi. veri vikipedyadan ama doğru.. kurucuları bunlar.. sonra bozuldu mu?.. haliyle bozuldu denilecek ama öncelikle ortağına bakacaksın.. üstelik partinin en güçlü ortağı.. sonra marksist diye geçen diğer ortaklara bakacaksın..
a. bebel.: köken olarak lasalleci sonradan ayrışıyor.. tıpkı w. liebnecht gibi.. ayrışma nedeni devletin savaş politikalarına onay vermemek.. 1869 da ikisi ayrı parti kurdular.. eee.. ayrılıp ayrı parti kurdular da ne oldu.. çok değil.. 6 yıl sonra birleşme kararı aldılar.. meşhur gotha proğramı.. marks itiraz etti.. etti de.. birleşmeye değil., "cümlelere".. etti de ne oldu.. mektubu okunmadı.. yıllar sonra gotha proğramına eleştiri adı altında yayınlandı ve sosyal demokrat-liberallere eleştiri malzemesi oldu..

babel 1913 de öldü... liebnicht 1900 da.. peki marks.. 1883.. engels.. 1895..
demem o ki.. bunların hiç birisi kurulan partiye ve ortaklığa ve faliyetlerine itiraz etmedi.. alman komünist partisi ne zaman kuruldu..1918 de.. ayrışma gerekçesi yine aynı.. geleceği çarşambadan belli olan 1. dünya savaşı öncesinde ve yine savaş bütçesine itiraz..

demem o ki..
solhaber! analiz!! yapıyor başlık sosyal demokratlar hitler faşizminin önünü açtı.. doğru da.. bu "sosyal demokratların" önünü kimler açtı.. sen devletçi-ulusalcı lasallecilerle birleş.. onlara komünist etiketi yapıştırmasında destek sun.. sonra ağlaş.. faşizmin önünü açtılar..

faşist chp ye destek sun.. kurucu mantığına ve sürecine sahip çık.. şimdi tarihe dönüp.. bak aynısını yapıyorlar de.. aynen öyle ama.. siz de aynısını yaptınız..

belirteyim..
lasalle kökenli olmaları bebel ve liebnecht kişilerini olumsuz yapmaz.. ama.. geçmiş mücadele süreçlerini eleştirmeyi de engellemez.. itle yatan pire ile kalkar.. itle uzlaşılmaz değil.. ortak bazı şeyler yapılmaz da değil.. örneğin çakal-kurt karşısında ortak tavır alma gibi.. ama... yapılanlar.; işlev ve sonuç olarak olumsuz ise oturur öz eleştiri verir ve doğruyu yaşama geçirirsin..

almanya pratiğine baktığımızda yanlışlar o kadar çok ki.. enternasyonalden radikalleri bu burjuva solcuları ile tasfiye et.. sonra ortaklaş.. ondan sonra ağlaş.. olmadı.. demek ki.. olmayan şey.. ilişkilerin sana yaramamış olması.. doğru-yanlış önemli değil.. bana yararı oldu-olmadı olarak bakılıyor..

türkiye sol tarihi de farklı değil..
ingiliz-amerikan yapımı ankara faşist ekibine desteğe gel.. katletsinler ama hala sahip çık.. sürekli zulüm gör hala sahip çık.. yetmedi dağa taşa karaoğlan yaz.. yetmedi erdal(e.t.) peşinden koş.. yetmedi faşist chp jargonlarına sarıl., vs. vs. şimdi de tarihe bakarak bak yine aynısını yapıyorlar de..
sen de aynısını yaptın.. önce buna bakın..

1800lerde sistemin dolaylı bazen direk destekleri sayesinde burjuva aydınlanma-ilerlemesi adı altında arzı endam edenlerin günahı çoktur.. çok bahsettikleri ama asla geneline sahip olamadıkları işçi sınıfını ve toplumsal muhalefeti sürekli sistemin güdümüne soktular.. sistem kırmızı çizgilerini asla aşmadılar.. aşmaya kalkan oldu baskıyı görünce iyileri katledildi kalanlar teslim oldu..

1800 lerin kırmızı çizgisi.; burjuva ilerlemesine köstek olacak işlerden uzak durmaktı.. aynen ve ideolojik olarak bu yapıldı.. bir tane ayaklanma-isyan-eylem yok.. yapılanlara terör denildi.. açın okuyun.. işinize gelen yerleri "aklınıza" geçirirsiniz ama işinize gelmeyen yerleri es geçersiniz..

evet.. yaşam pratiğine komünist ama yasallık adına sosyal demokrasi-demokrat olarak başladınız.. sistemizin verdi komünist adını kullandınız.. şimdi sosyal demokrasi-demokrat tanımını burjuva olarak tarif etmeniz bile iğrenç bir demagojidir.. ortaya koyan siz.. ret eden yine siz.. pratiğiniz hiç değişmedi..

solhaber!!e bakarsak.; chp cumhur faşizminin önünü açıyor.. doğru.. da.. chp faşizmi ne olacak..

önemli bir not..
nazi partisi ilk kurulduğunda alman komünistleri faşist demediler.. bunu da araştırın.. adında sosyalist de vardı.. işçi de.. perinçek i.t. lerine faşist diyemeyenlerdensiniz..
hoş genetik olarak da ortaksınız..
 
Üst