suata mehaba de

#2
devamlı sohbeti sevdiğim bu sanal alemde ender tartışmadım belkide tek adamdır suat abi merhaba öyle mi!!! :):)

Arapça “merhaben”en yakın sözcüktür.Bu kelime arapçada “ismu mekan” kalıbında kullanılmış olup, aslı “rehube”dir.”sefa geldiniz” anlamındadır.* ilk selamlamadan sonra kullanılır; “oturunuz, rahat ediniz” anlamında kullanılır.
Bazıları tarafından merhabanın islam ile alakası olmadığı yönünde fikirleri olduğunu bizzat duydum.mer haba sözcüğü kur’an da Sâd Sûresinin 59 ve 60. ayetlerinde geçmektedir.Selamdan sonra söylenmesinde alimler bir sakınca görmemektedir.


Arapça marḥabā مرحبا "'ferahlıkla' (karşılama sözü)" fiilinden alıntıdır. Arapça fiil Arapça rḥb kökünden gelen raḥab رحب "ferah ve geniş olma" sözcüğünün zarfıdır.

“Merhaba” kelimesi bazılarının zannettiği gibi “Benden sana zarar gelmez” mânâsına gelmediği gibi Farsça da değildir. Bu kelime Arapça’dır ve güzel bir mânâsı vardır. Kur’an-ı Kerim’de Sâd Suresinin 59. ve 60. ayetlerinde merhaba kelimesi geçiyor. Bu ayetlerin mealleri şöyledir:


Esen Kelime Kökeni
~ Fa/OFa āsān آسان rahat, dingin, kolay < Fa/OFa āsūdan, āsāy- آسودن, آساى dinlenmek, istirahat etmek → asayiş


Tarihte En Eski Kaynak
esen "sağ, salim, sağlıklı" [ Uygurca İyi ve Kötü Prens Öyküsü (1000 yılından önce) ]sence ne diyelim.. hangisini kullanalım.. hadi tartışma bakalım.. :):D:):cool:


bu arada merhaba.. esenlikler dilerim.. müslümansan., selamün aleyküm.. kürtsen serçava
 
#3
sence ne diyelim.. hangisini kullanalım
hala beyaz tırk ve beyaz kurd adminler beni banlama dığına şaşırdım sen diyorsunki gel tartışalım bana kalırsa tırkçe ve ya arabi kelimelerle selamlamam kurdi kelimeler kulanırmki buda bildiğin gibi kele sebebi oluyor :)
 
Üst