Subcomandante Marcos

#1
Subcomandante Marcos

--------------------------------------------------------------------------------

Subcommandante Marcos, yani yüzü maskeli adam günümüzün en ünlü yüzlerinden biri. Kimileri Che Guevara’ya benzetiyorlar, bence değil. Marcos ne yeni bir Che, ne romantik bir devrimci, ne alışmış olduğumuz türden bir lider. O, tamamen farklı biri. O, Subcomandante İnsurgente Marcos.


Marcos’un adını kimse bilmiyor. O, kendini Subcomandante Marcos olarak tanıtıyor. Yani ikinci komutan.Meksikalı Chiapas Kızılderililerinin bu karizmatik önderi, başkomutanlığı kabul etmiyor. Başkomutan, Meksika köylü ayaklanmalarının efsanevi lideri Emiliano Zapata’dır. Zaten Marcos ve Onu izleyen Maya kökenli yerlilerin örgütü EZLN adını Zapata’dan almış, Zapatista Ulusal Özgürlük Ordusu.
Che, seyrek sakalları, rüzgarda savrulan uzun saçlarıyla, her şeyiyle ortadadır. Kendini gizlemediği gibi, mağrur ve kendinden emindir. Oysa Marcos’un yalnızca hüzünlü gözlerini ve düşünceli alnını görebiliyoruz. Marcos’un yüzü gibi gerçek kimliği de bilinmiyor. En yaygın efsane, O’nun, arandığı için Meksika içlerine kaçan entelektüel bir aydın olduğu. Meksika Hükümeti’ne göre O, bir felsefe profesörü, Rafael Sebastian Guillen Vicente. Ama gerçek şu ki, Marcos kimliğini ve yüzünü bugüne dek saklamayı başardı. Gabriel Garcia Marquez onunla yaptığı bir söyleşide “neden kar maskesi?” diye sorduğunda Marcos şöyle yanıtlar: “adamlarım beni tanımıyor ve kim olduğumu umursamıyorlar. Önemli olan benim kim olduğum değil, Subcomandante Marcos’un kim olduğu”. Tanınmamak istemesi yüzünden, tam da bu nedenle, daha çok tanınıyor Marcos.
Che’nin fotoğraflarına bakarsak onun bir şeye baktığını görürüz hep. Fotoğrafını çeken kişiye,elindeki bir şeye,görüş alanındaki bir nesneye.. Ünlü fotoğrafındaki gibi uzağa baktığında bile bir hedefe bakıyor gibidir. Orda duran ve ulaşmak istediği bir yere bakıyor izlenimi bırakır bizde. Ve bakışında bir istek, kararlılık, yerinde duramayan bir güç, bir iradeyi hissederiz. Subcomandante Marcos’un fotoğrafları bize farklı bir insanı anlatır. O bir şeye bakmaz, sanki her şeye bakıyor gibidir, ya da çok uzaklara ufkun ötesine bakıyor gibidir. Objektife bakarken bile bakışları merceği teğet geçer ve onu aşar. Gözleri bize bakıyordur ama bakışlarının sanki biz saydammışız gibi bizi delip geçtiğini hissederiz. Azizlere özgü bir hüzün vardır bakışında. Hep düşüncelidir. Sakladığı yüzünde bir trajedinin sergilendiğini bilirsiniz. Sanki 50 yıl sonrasını görür gibidir. Belki de karamsardır gelecek için. Kazanmak için değildir savaşı, başka türlü yapamadığı içindir. Sessiz kalamadığı, birinin bir şeyler yapması gerektiğini bildiği için buradadır. O,yapması gerekeni, ne pahasına olursa olsun yapan yapmaya çalışan biridir. Maskenin bir anlamı da budur belki. O bir kahraman, bir lider değildir. Çok zor koşullarda, tanrısal doğruyu anlatmaya çalışan bir peygamberdir sanki. Nasıl Yaratıcı’nın yanında peygamberin kendisi önemli değilse, uğruna mücadele verdiği amacın yanında Marcos da önemli değildir. Maske, idolü, kahramanı, lideri yok eder. Kendi sözleriyle O belki “San Fransisco’da bir gay, Güney Afrika’da bir siyah, Avrupa’da bir Asyalı, İspanya’da bir anarşist, İsrail’de bir Filistinli, San Cristobal caddelerinde bir Maya kızılderilisi, Almanya’da bir Yahudi, Polonya’da bir çingene, Quebec’te bir Mohawk, Bosna’da bir aktivist, metroda sabah 10 da yalnız başına bir kadın, topraksız bir köylü, gecekondu mahallelerinde bir çete üyesi, bir işsiz, mutsuz bir öğrenci ve kuşkusuz dağlardaki bir Zapatista’dır”.
Maske, birçok şeyi yok eder. Maskeyle birlikte genç kızların odalarını, hayallerini süsleyen idol yoktur artık. Yine, karizmasıyla kitleleri peşinden sürükleyen lider imajı da yok olmuştur. Maskenin ardında ne olduğunu bilmiyoruzdur çünkü. O,herhangi biri olabilir, daha doğrusu herkes olabilir, doğrusu herkes var o maskenin arkasında. Maskeyle birlikte belki de ilk kez bir sol harekette kitle ön plandadır artık. İsimsiz kitleleri ve onların önündeki devrimci önderleri görmeye alışmış bir dünya için yeni bir durumdur bu.
Zapatistalar da yeni ve alışılmadık bir olgudur zaten. Hepsi maskeli olan kumandanlarıyla birlikte EZLN’ nin istediği şey paradoxal olarak “görülmek”,”fark edilmek” tir. Yıllarca horgörülen, varlığı yadsınan, görmezlikten gelinen Maya Kızılderililerinin tek istediği şudur: “biz de varız ve yaşamak istiyoruz. Ya Basta! (Yeter Artık!)”. Zapatistalar “duyulmak için kendini silahlandıran bir ses, görülmek için kendini saklayan bir yüz” dür. Onlar bildiğimiz anlamda devrimci olmayan bir biçimde pek çok şeyi değiştirdiler. Artık devrim, güç, direniş, küreselleşme, mücadele vb kavramlar hakkında yeniden düşünmek gerekiyor. Örneğin Zapatistalar bildiğimiz anlamda devrimci değiller. Onların ilgilendikleri büyük harfle Devrim değil, “devrimi olanaklı kılan bir devrim”. Marcos diyor ki. “dünyayı ele geçirmek gerekmez. Onu yeni bir dünya yapmak yeter.”Tüm iktidarı ele geçirmek değil istedikleri; demokrasi, özgürlük ve adaletin hüküm sürdüğü özerk bölgeler kurmak ve yaşamak. Bu, düşlenilen bir devrim değildir, düş gören bir devrimdir. Subcomandante Marcos’un dediği gibi “Bu bizim düşümüz. Uyanıkken gördüğümüz bir düş”.
Gerçekten de uyanıkken gördüğümüz bir düş gibiydi, Subcomandante İnsurgente Marcos’la birlikte onbinlerce köylünün uzun bir yürüyüş sonrası Mexico City’ ye girmeleri. Che’nin tepeden tırnağa silahlı gerillalarla Havana’ya girmesine benzemiyordu. Marcos ve Chiapas yerlileri Mexico City’ ye girdiklerinde silahsızdılar. Namlunun gücüyle değil, en güçlü silahları olan sözleriyle, varlıklarıyla kazandıkları bir zaferdi bu. Şimdi dünyada binlerce Zapatista, internette binlerce Zapatist web sitesi var. Marcos’un kitapları onlarca dilde yayınlanıyor ve tüm dünyada okunuyor. İtalyanların ünlü futbol takımı Milan, Zapatistalarla futbol maçı yapma teklifini kabul etti. Marcos ve Zapatistalar dünyayı değiştirdiler. Küreselleşme karşıtı hareket değişti. Sol, kavramları üzerinde yeniden düşünüyor ya da düşünmek zorunda. Dünyayı yönetenler artık alışık olmadıkları bir güçle mücadele etmek zorunda kaldıklarını biliyorlar. Tüm dünyada “Ya Basta!” (Yeter Artık!) diyenlerin önünde yeni ve farklı bir seçenek var artık.
Subcomandante İnsurgente Marcos’un maskesinin ardında ne olduğunu anladınız sanırım. Maskenin ardında Marcos ya da Zapatistalar yok yalnızca, onlardan çok ya da onların şahsında yeni bir dünya, yeni ve farklı bir gelecek var. Maskenin ardında “uyanıkken gördüğümüz bir düş” var…
 
Üst