t"k"p ve oportünizmin kitabı

#1
TKPnin belediye başkan adayı çıkarmadığı yerlerde halk ne yapacak?

Birçok yerleşimde AKPnin belediyeyi almaması isteği yaygın ve anlaşılır bir toplumsal yönelim. TKP hükümet olduğu andan bu yana AKP karşısında ikirciksiz, tutarlı, açık, kararlı tutum alan, ona hiçbir konuda hayırhah bakmayan tek partidir. Dolayısıyla toplumdaki bu isteği bütünüyle bir kenara koyamayız. Biz sözümüzü söyleyeceğiz, propagandamızı bütün Türkiyede yapacağız ve yerel yönetimler için TKPye oy isteyeceğiz. Her yerde. Ancak bir belediye başkanlığını AKPnin kazanmasına yardımcı olacak bir tutum içine giremeyiz. Parlamento seçiminden farklı bir tarafı var bunun. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor bu. TKP üyeleri kendi adayımız olmayan yerlerde belediye başkanlık seçiminde oy kullanmayacaktır.
siz bu açıklamayı anlayabildiniz mi???!!!!!

TKP üyeleri kendi adayımız olmayan yerlerde belediye başkanlık seçiminde oy kullanmayacaktır bu cümle çok açık ve net.. aday varsa oy vereceğiz adayımız yoksa boykot edeceğiz..

peki bu ne!!!!
Ancak bir belediye başkanlığını AKPnin kazanmasına yardımcı olacak bir tutum içine giremeyiz.Parlamento seçiminden farklı bir tarafı var bunun. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor bu
hani boykot dediğinde akp ye yarıyordu.. oy vermediğin bir yerde akp karşısında şansı olan partinin şansı azalıyor.. amaç akp geriletilmesi ise uygun gördüğün alternatif adaya oy verirsin.. zaten olay belli.. akp karşısında chp-iyi parti bir de hdp var.. cümleden şunu anlasak ayıp mı? olur..
akp yi yenecek karşı adaya oy veririz bu da.. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor tamam da.. ilk sözler asla oy vermeyeceğiz açıklaması değil mi? idi.. bu ne?! şimdi..

yemeyin lan bizi.. :D
http://www.enternasyonalforum.net/konular/yerel-secimler-ve-tavir.8503/post-32278

seçim bitti.. ve yenilenme darbesi yaşandı tkp 6 mayıs 2019 da açıklama yaptı..
Türkiye Komünist Partisi (TKP) İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin bir açıklama yayımladı.
"YSK kararı Genel Oy Hakkı'nın gasbıdır! Erdoğan kararını verdi, sıra halkta" başlıklı açıklama şöyle:
....
Doğru tavır, bu hukuksuzluğun boykotla yanıtlanmasıdır. Halkımızı bu tutuma destek vermeye çağırıyoruz.
Etkisiz bir boykot girişiminin siyasi iktidarın ekmeğine yağ süreceğini bildiğimiz için, gelişmeleri takip edecek ve nihai kararımızı buna göre vereceğiz
.
"etkisiz boykot kararı" !!! demek istiyor ki., sadece biz boykot edeceksek etkisiz olur.. "gelişmeleri" takip edecekler-miş.. nedir? "gelişmeler".. belli değil..
sanırım... yoğunluklu boykot olur ise demek istiyor.. ama bunu demesine zaten gerek yok.. "etkisiz boykot" tespiti.; chp boykot etmez ise anlamındadır.. ya da chp yi aşan bir toplumsal tepki.. ikincisi olsa zaten chp de boykot der..
yine "yuvarlak" sözler..

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan bu durumu şöyle değerlendirdi: Açıklamamız son derece net. Biz bir siyasi partiyiz, "kişisel" bir karar vermiyoruz. Boykot doğru tavırdır derken, bunun yaygın bir örgütlenmeye denk düşmesi gerektiğini de biliyoruz. "Gelişmeleri izleyeceğiz" dedik ve "adayımızı çekiyoruz" kararını açıkladık. Bu kadar. "23 Haziran'da İmamoğlu'nu destekliyoruz" diye bir ifade yok, çünkü böyle bir karar almadık. 23 Haziran seçimlerini, meşru görmüyoruz. Meşru görmediğimiz bir seçimi boykot etmek için çağrı yapmamız doğaldır. elbette doğaldır ve yaparsın.. etkili olur olmaz.. hazır sofraya(gezi olayı) oturmaya alıştılar ya.. birileri etkili boykot ortamı yaratsın biz de boykot dedik zaten!! diyelim diyor..

peki.. etkili!! boykot ortamı oluşmadı.. ki.. zaten oluşmayacağı ortada.. chp yeniden seçimi kabul etti.. iyi parti ve hdp de buna uydu.. geriye ne? kaldı.. yani.. etkili boykot ortamı yok zaten belli de bunlar bekliyor.. neyi???
Etkili bir boykotun bütün çabamıza rağmen örgütlenemeyeceğini anlarsak.. len.. neyi anlayacaksın.. ortada.. boykot demeyenler ortada sizden başka da yok.. ha... biz çabalarız diyorlardır belki.. ama çabalarını da gördük.. en ufak bir çabaları olmadı..
eeee. sonra..
durumu yeniden değerlendiririz. O koşullarda sandığa gidip oy kullanmak, bir adayı desteklemek değil, siyasi iktidara hayır demek anlamına gelecektir. Ancak bunları konuşmak için çok erken.
tamam.. her şey ortada ama abim erken diyor.. yumurta deliğe geldi.. eee şimdi ne diyorsunuz..

Biz bu meydan okumaya verilecek doğru tepkinin yinelenen seçimi boykot etmek olduğunu açıkladık .... Seçimi kazanan aday ve partisinin tutumu. Bu tutuma rağmen bir boykot çalışması gerçekçi olmadığı gibi birçok açıdan sıkıntılı olurdu. Bunu denemedik bile. anca anlamışlar.. etkili boykot ortamı yok.. o yüzden denememişler bile!!..
de... neyi? beklediniz ve ne? diyorsunuz..
Şu anda söylediğimiz şudur: Biz İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu söylüyoruz, bu nedenle insanlara gidip tekrar oy kullanmayın demiyoruz.
oy kullanmayın demiyor.. boykot demiyor..
TKP’liler, 23 Haziran’da birçok kişinin huzursuz olduğu ama şu anda sesini çıkarmadığı bu mutabakata mahkum olunmadığını göstermek, seçimden sonra ortaya çıkacak tehlikeli gelişmelere hazırlanmak, gericiliği meşrulaştırma çabalarına ortak olmamak için sandığa gitmeyecektir.
sandığa gitmemek boykot değil-miş.. boykot nasıl yapılıyor acaba.. sandığa gidip küstüm şarkısını söylemekle mi?..
Bu bir boykot çağrısı değil, bir siyasi tutumdur. Partimiz, Türkiye’nin emekçi insanlarının bu siyasi tutuma 24 Haziran’dan itibaren daha fazla ihtiyaç duyacağı bilinciyle hareket etmektedir.
yemeyin bizi len..

bu açıklama aleni boykot çağrısıdır.. ben işin daha vahim bir yerine değineğim.. çağrıyı ne işçi sınıfına ne de halka yapıyorlar.. sadece partililerine.. sandığa gitmeyin dediğinde bu çağrıyı sadece kendi cemaatine söylersen sınıf partisi olmaz., cemaat partisi olursun.. onlar bile halka seslenirler.. her yanı komedi bir tutum..

haliyle tabanı tutamayacaklar.. ama karizmayı çizdirmedik diyecekler..
 
#2
haliyle tabanı tutamayacaklar.. ama karizmayı çizdirmedik diyecekler.. dedim ama çizdirdiler..
konu başlığında t"k"p ve oportünizmin kitabı dedim ama kitabı "okuyan" ve yiyen çıkmamış.. sıkıntı büyük..
yine.. haliyle tabanı tutamayacaklar.. ama karizmayı çizdirmedik diyecekler.. dedim ama çizdirdiler.. eskiden kemalist tabandan b-alık avlayamadık diye üzülürlerdi şimdi kendi b-alıklarını martıya kaptırdılar.. bu yüzden uzun ve "derin"-"bilimsel" açıklama yapma gereği duymuşlar.. bir hayli uzun ve aruz vezni olduğu için ben link vereyim tamamını okuyun.. alıntılarla devam edeceğim..
http://haber.sol.org.tr/turkiye/oku...-degil-bu-ittifak-buyuk-bir-tehlikedir-265593

meseleleri imamoğlu değil-miş.. bunu neden belirtmek zorunda kalıyorlar anlamadım.. hem adama proje diyeceksin hem de meselemiz imamoğlu değil diyeceksin.. asıl vurgu devamında.. bu ittifak büyük tehlike... işte zurna burada zırt da demiyor.. acilen 10. yıl marşı ve izmir marşı çalıyor ama enternasyonal marşı makamında.. elbette traji-komik oluyor..

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, 31 Mart seçimi sonrasında Türkiye’nin emekçi halkına dayatılan projeye itiraz ettiği için tepki toplayan TKP’nin siyasi tutumunun temellerini ve bu tutumun gelecekteki mücadele açısından önemini anlattı.
ne yapmış!!!!! 31 mart sonrası türkiyenin emekçi halkına dayatılan projeye itiraz etmiş... etmiş ama tepki toplamış..
bu cümleyi türkçeye çevirelim.. birileri emekçi halka karşı proje hazırlıyor ve bu projeye t"k"p itiraz ediyor.. ama tepki alıyor.. kimler tepki gösterir.. proje sahipleri.. burası anlaşılır bir şey.. ama projeden etkilenecek kesimler de tepki koyuyor ise bunun adı şudur.. türkiyenin emekçi halkımız ahmak çıktı..
pardon.. emekçi halkımız tepki göstermiyor da başka ahmaklar mı? tepki gösteriyor.. diye sorayım..
görülene göre.; t"k"p dışında bu projeye itiraz eden yok(TKP dışında Türkiye solunun tamamının desteğini alan bu projenin).. hatta t"k"p içinden bile itirazlar var.. demek ki., "okuyan" ve tayfasından başkası ahmak..

peki...... imamoğlunun bir proje olduğunu kimler söylüyor..
bu "okuyan" tayfası söylemiş.. belli.. başka.. “AKP kırk yılda bir doğru bir şey söylemiştir: ‘Bu bir projedir’” diyen Okuyan.. bir de akp söylemiş..
bak sen.. emperyalizmin projesinin bir t"k"p farkında bir de akp eh t"k"p ve akp birlikte gülhane parkındaki çınar ağacı olmuşlar..
bakın.. bu çok anlamlı.. uzun zamandır..perinçek bir taraflarını yırtıyordu.. emperyalizmin projesi var akp aslında bu projeye direniyor.. kemalizm çizgisine geldi vs. ..aynı makamdan t"k"p de höykürüyor..
peki..... imamoğlunun bir proje olduğunu başkaları bilmiyor ve söylemiyor mu?....
söylemez olur mu?.. ben bile kendi dar alanımda bunun farkındayım.. üstelik söyleyenler de çok..

asıl konuya gelmeden bir noktaya daha değineyim...
imamoğlu ile hatta kılıçtaroğlu ile sorunları yok-muş..
ahmak desem değil.. imamoğlu ayrı bir proje dahilinde., kılıçtaroğlu ayrı.. sadece restarasyon nedeniyle geçici ve zorunlu bir ortaklaşma mevcut..
“Çetele tutmuyoruz, ne İmamoğlu hakkında ne Kılıçdaroğlu hakkında” diyen Okuyan, Türkiye’de insan olan birisinin AKP’nin ileri gelenleriyle bir diğerini karşılaştırdığında o diğerinden yana bir duygu geliştirmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.
şöyle diyelim mi!!!!
t"k"p nin itiraz ettiği proje neymiş... İmamoğlu’nun arkasında toplanan kuvvetin Türkiye’de sosyalizm mücadelesinin yükselmesi açısından dolaylı bir faydası bile olmadığını, tam aksine ortadaki projenin bu mücadele açısından büyük bir tehlike olduğunu ifade etti. "büyük bir tehlike".. iyi de bu "büyük bir tehlike" olan proje kime alternatif... akp ye demek ki.. bu büyük bir tehlike olan imamoğlu projesi karşısında.. bir diğerini karşılaştırdığında o diğerinden yana bir duygu geliştirmesinin kaçınılmaz olduğunu söylersem okuyan bana kızmamalı!!!!!! öyle ya.. perinçek gibi hem "karşı" olup hem de akp yi desteklemek bu anlamda doğru oluyor..

hem proje diyorsun hem de imamoğlu-kılıçtaroğluna lafımız yok akp ileri gelenleri karşısında iyidir.. ülen proje diyorsun.. proje elemanlarla işletilir.. nazilere karşıyım ama hitler iyidir.. çünkü vatansever-milliyetçi.. hemi de nasyonal sosyalist işçi partisi.. di mi?..
tıpkı saray yalakaları gibi.. reisin kabahati yok kabahat etrafında.. hoş "okuyan" tatlı su kurnazının nedeni farklı.. kemalist tabandan gelen tepkilere göre sevecek bir yan göstermek zorunda..


uzatmayayım.. hutbenin mevzusuna geleyim.. neden bu açıklama yapıldı.. elbette.. neden bu oportünist bir tavır sergilendi ve sonuç ne? oldu da bu açıklama yapıldı demek daha doğru..

bunu anlamak için aynı anda sunulan ikinci "habere" bakmak gerekir..
Geçmişte PKK ve devlet arasındaki görüşmelerde arabulucu olduğu iddia edilen İlhami Işık, yeni çözüm sürecinin 1 Eylül'de yeniden başlayacağını iddia etti.
http://haber.sol.org.tr/turkiye/tarafin-balikcisi-cozum-sureci-1-eylulde-yeniden-baslayacak-265573

balıkçı dedikleri çözüm sürecinin bir öznesi asla olmadı.. arabulucu dediğinde devlet ile pkk dışında 3. şahıs anlamına gelir.. bu abd olur.. ab olur vs. olur.. balıkçı ne?.. bilinmeyen bir şey değil artık., üstelik kendileri de farkında.. taraf'ın balıkçısı diyor... taraf ne? idi.. akp projesinin yan kolu.. demekki arabulucu falan değil., kodlamacı imiş.. haber!!!de yazanları okudum.. güldüm.. ali kemal işi gibi olmuş..

t.c. sistemi değişecek.. değişecek de nasıl.. bu anlamda siyasal alanda yeniden mevzilenmeler yaşanılacak.. t"k"p bu konuda ciddi bir duruş salaklığı yaşadı..
chp merkezli bir türk solu yapılanması var ama bir türlü oturmuyor.. çünkü bu süreç ilerledikçe bazı cemaatler(dükkanlar) kapanacak.. her bir cemaat ben kalayım derdinde.. bu olanaksız.. yeni bir birleşik parti(ödp gibi) olabilir.. ya da bir çatı ittifakı olabilir.. meclise sokulan tip gibi ama tutmayacak.. bu yüzden bu projeye ara verildi.. ama imamoğlu adı üzerinden ana projeye yönelindi..önce akp halledilsin ve t.c. olabildiğince düzenlensin sonra diğer işlere bakarız denildi.. yerel seçimler bu anlamda başlangıç oldu ve imamoğlu üzerinden işletilen süreç şimdilik tuttu.. t"k"p bunun üzerine erken kalkan mantığı ile hareket etti.. yeniden aday koymadı ama bir taraf!! gibi davrandı.. tamam akp kazanmasın diye imamoğlu arkasında durun ama sol merkez t"k"p unutmayın dedi.. herkesin derdi belli iken t"k"p nin bu tatlı su kurnazları tepkili kemalist ve türk solcularını avlamayı bekledi ve üçün birini aldı..
şimdi "anlatmaya" çalışıyor..

aman ha.. bakmayın demokrasi vs. dediklerine.. hdp sürece dahil edilecek ve edilince bizim esamemiz okunmayacak., chp kuyruğunda dükkansız cemaatler olarak kalırız..
bu.. işin bir yanı.. diğer yanı konsept işi.. t.c. eski sistem ile kalsın değişmesin., demokrasi de hdp ve halklar nezdinde eksik kalsın.. yani.. MI6 mali oligarşi konsepti işleri..

görülen o ki.. hdp yi de içeren bir geniş demokrasi ittifakı atak yapıyor.. bu atak karşısındaki konsept harekete geçti ve t"k"p/ingiliz kemal bu anlamda görev başında..

Bu projenin, uluslararası basında satır aralarında değinildiği gibi, gerçekten Erdoğan’ın yükselişini anımsattığını dile getiren Okuyan, CHP, İYİP, HDP, Saadet Partisi ve Türkiye’de kendisine sosyalist diyen solun tamamını yan yana getirebilme gücünün hangi güçte olduğunu sorarak “Bir sermaye aklı, bir uluslararası akıl olmasa Türkiye’de böyle bir projenin gerçekleşme olasılığı var mıydı?” dedi...

İttifak bozmaktaki becerisiyle ünlü Erdoğan’ın bu projeyi bozamamasının nedeninin ittifakın arkasında çok sağlam bir sermaye gücü olması olduğunu belirten Okuyan, uluslararası tekeller ile Türkiye sermayesinin bu projenin arkasında durmasının nedeninin kendi çıkarlarını garantiye alarak yola devam etmek olduğunu söyledi. Okuyan..
bu "akıllıya" soralım.. madem uluslararası tekeller ve türkiye sermayesi bu projenin arkasında.. önünde duran kim???.. akp mi?.. bu projeye akp dahil değil ise hangi projenin elemanı oluyorlar..
“Ve biz buna karşı çıkmayacağız öyle mi? Atı alan Üsküdar’ı geçecek, sonra eleştiri hakkımızı kullanacağız, öyle mi?” diye konuştu.
geç bu hamaseti...

evet.. ortada bir proje var.. ve bu projenin çekici gücü devletin kurucu partisi chp üzerinden imamoğlu.. öyle laf edilmeyecek biri değil..işin baş mimarı.. sen projeye karşı ol ama en önemli elemanına lafımız yok de.. akp bu işin neresinde açıklama.. başka projeler yok-muş gibi davran..
evet.. ortada bu proje var.. ama karşıt bir proje de var.. bu projenin ana yürütücüleri belli.. ya karşı proje ve ana yürütücüleri..

üçüncü yol diyenler bu anlamda diyor.. küresel sistem ve t.c. ayağı elbette kendi projelerini ortaya koyacaklar.. sen de üçüncü proje olacaksın.. varsa gücün açık olarak olacaksın.. yoksa var olan projeler içinde senin varlığını/projeni kerhen ezmeye kalkmayanlarla bazen yan yana bazen karı karşıya olarak yürümeyi becereceksin..

ama... bu i.t. lerin derdi başka.. üçüncü projeye karşılar.. ve sistemin projelerinden birine dahiller ve görevleri hdp üzerinden üçüncü projeye karşı çıkmak..yarın dil değiştirirler.. çünkü.; imamoğlu projesi bunları silip geçecek.. gidecekleri tek yer perinçek yanı..

Gezi’nin laik, yurtsever duyarlılığı olan bağımsız bir halk hareketi olduğunu vurgulayan Okuyan... yok öyle bir şey.. gezi laikti doğru.. ama anti islamcı değildi.. vatansever hiç değildi.. adı üstünde doğa ve demokrasi sever idi.. içinde sizin gibi perinçek benzeri i.t. ler vardı.. ama gezi sadece bu değildi.. bu yüzden geziyi ağzınıza almayın.. gidin nerede halt yiyecekseniz orada olun..

son yaptığınız salaklıklarla sadece kemalist tabanı değil., kendi kemalist tabanınızı da kızdırdınız.. hamaset ve demagoji ile etkiyi silemezsiniz.. sadece üstünüzdeki boyalar dökülür ve imamoğlu projesine karşı çıkan sosyalistler olarak değil., sosyal faşistler olarak., mali oligarşi i.t.leri olarak anılırsınız..


not.. imamoğlu bir projedir.. ama bu projeye cepheden karşı çıkmak yerine kendi projemizi sürece dahil edecek bir ilişkilenme tarzı işletilebilinir..
günde iki defa doğruyu gösteren "okuyan" sözleri gibi.. Türkiye’de insan olan birisinin AKP’nin ileri gelenleriyle bir diğerini karşılaştırdığında o diğerinden yana bir duygu geliştirmesinin kaçınılmaz olduğunu
akp ileri gelenleri demesi bile anlamlı.. akp yada saray çetesi demiyor.. ilk defa bu tarz bir tanımlama yapıyor.. sanki akp proje değil., sadece bir parti.. oysa akp/saray da bir proje.. işi bitmiş ama mali oligarşi için pazarlık-ürkütme aracı bir nesne..

1800 lerden beri bu hata yapılıyor.. mali oligarşinin ortaya çıkışı ve küresel egemenlik süreci es geçildi.. aydınlanma-sanayileşme vs. adı altında "ilerleyen" "barbar" olmayan mülkiyetçi sistem!! desteklendi.. oysa barbar olan da aydınlanma olan da aynısı idi ve daha da vahşileşti.. ama işin kaba yanı gizlendi.. bu başarıda kendine komünist diyen "ilerlemecilerin" günahı büyüktür..
 
#3
O gedikleri çoğaltmak lazım. Ama nasıl? Habertürk’ten M. Sarıkaya, İmamoğlu için “laiklik temelli modern muhafazakârlığın temsilcisi” diyordu. İmamoğlu bu kimliğiyle (İyi Parti’nin filan bünyesinde olduğu) Millet İttifakı’nın sembolü olabilir. Ama bizlerin olamaz. Öyleyse ittifak içinde başka bir ittifak, yani sınıf temelli bir Halk İttifakı şarttır.
https://www.birgun.net/haber-detay/ittifak-icinde-bir-ittifak-sart.html

ittifak içinde başka bir ittifak, yani sınıf temelli bir Halk İttifakı
anladınız mı?... !!!!!!!
demek ki bir ittifak içindeler.. ve bahsi geçen ittifak.; millet ittifakı.. pekdemir bu ittifak içindeki buranın içindeyken ayrıca bir de içerde başka bir ittifak kuralım diyor.. türkçe meali.; biz zaten chp üzerinden millet ittifakına dahiliz.. amaaa.. biz sınıfcılar olarak ayrıca bir tarikat olalım diyor da.. sınıfı anladım da sınıf temelli halk ittifakı ne oluyor.. halk tanımı içinde bir de ayrıca işçi sınıfı olan halk tanımı mı? var.. işçi sınıfı başka.. halk başka.. hadi halk ittifakı amaiçinde biz sınıfcılar ayrıca olalım dese neyse.. millet ittifakı içindeler zaten.. yoksa.. millet dedikleri halk mı? oluyor..


neyse.. verdiler başlık parasını kocaya gittim ama hala babamın kızıyım demeye benziyor.. iş millet/chp ittifakına geldiğinde sınıfsal değil demiyorlar.. olsun bunun içinde ayrıca sınıfsal!! oluruz diyorlar.. ama iş hdp halkların ittifakı denilince... olmazzzz sınıfsal değil..

belirttiğim gibi.. bu i.t. ler devletin solu olarak chp kuyruğunda bir türk solu yaratma çabasındalar.. t"k"p den farklı değiller sadece bak.. biz başkayız bizi takip edin işlerindeler..

yiyin lan birbirinizi
..................................................................
işin komik tarafı.. chp bunlarla ittifak falan yapmamış.. bunları yancı olarak görüyor.. tatava etmeyin len dediklerinden.. chp ya da millet ittifakı diyeyim.. projelerini etkin kılmak istiyorlar ise.; hdp ile bir şekilde ilişkilenmek zorunda.. ama bunu nasıl yapalım dedindeler.. öyle yancı olun işleri hdp ye işlemiyor..

olacak ise bu zibidilerin hikayeleri gibi olmayacak..

hdp bu anlamda belirli zeminler-sınırlar dahilinde bu ittifak içinde olacak ama ayrıca kendi projesinin ittifakı ile asıl işini yapacak.. ya da her kes yoluna diyecek.. ikincisi olur ise.; millet ittifakı cumhur ittifakından farksız olduğunu ispatlar.. yani takke düşer kel görünür ve bu keli bu zibidi solcularla örtemez..
 
#4
bayram sonrası ciddi gelişmeler var ama bu devletçi sol hala üç maymunu oynuyor.. balıkçı ilhami ışık neler diyor ama tek bir yazı yok
 
Üst