'taş atan çocuklar’

#1
Karikatürist Latuff’un gözüyle ‘taş atan çocuklar’
, Ağustos 14th 2009 11:50 AM
/Türkiye-Kürt sorunu/

Karikatürist Latuff’un gözüyle ‘taş atan çocuklar’

İstanbul, 14 Ağustos (AKnews) – Brezilyalı karikatür sanatçısı Carlos Latuff, Türkiye’de sayıları üç bini bulan Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılanan Kürt çocukları için iki karikatür çizdi.

Özellikle ABD ve İsrail’in yürüttüğü siyasete karşı olan karikatürleriyle bilinen Latuff, web sitesinde düzenli olarak Irak Savaşı, İngiltere’nin Irak Savaşı’ndaki rolü, Yahudi Lobisi ve “faşist” olarak tanımladığı Güney Amerika’lı yöneticilere dair çizdiği karikatürleri yayınlıyor. Latuff, Türkiye’de sayıları üç bini bulan, kamuoyunda “taş atan çocuklar” olarak bilinen Kürt çocuklarının TMK’den yargılanmasını ve cezaevine atılmasına karşı tepkisini iki karikatürle gösterdi.

Latuff, ayrıca geçtiğimiz günlerde kanser hastası olmasına rağmen tahliye edilmeyen Güler Zere’yi de çizmişti.

Latuff’un protesto içerikli karikatürleri, deviant ART’daki sayfası (http://latuff2.deviantart.com/) adresinden görülebiliyor.

Latuff, Irak savaşıyla ilgili de düzenli olarak karikatürler çiziyor. Lauff’un Irak savaşıyla ilgili karikatürlerine ise Tales of Iraq War (http://tales-of-iraq-war.blogspot.com/) sitesinden ulaşılabiliyor.
“ Halbuki korkulacak hiçbir şey yoktu ortalıkta / Her şey naylondandı o kadar / Ve ölünce beş on bin birden ölüyorduk güneşe karşı. / Ama geyikli geceyi bulmadan önce / Hepimiz çocuklar gibi korkuyorduk. ”

Turgut Uyar
mailto:cocukhaklari2@gmail.com
 
Son düzenleme:
Üst