Türkiye'nin İlk kadın kongresi toplandı

#1
Türkiye'nin İlk kadın kongresi toplandı

Türkiye'de sosyalist hareketin ilk kadın kongresi olma özelliği taşıyan ESP Sosyalist Kadın Meclisleri'nin “Örgütlenme Özgürleşme Kongresi” başladı. Tüm kesimlerden ezilen kadınların kürsüsü haline gelen kongrede, “kadın devrimi olmadan toplumsal devrim olmayacağı” belirtildi.Etkin Haber Ajansı / 20 Şubat 2011 Pazar, 14:29

ANKARA- Ezilenlerin Sosyalist Partisi Sosyalist Kadın Meclisleri'nin 1. Kuruluş Kongresi olan “Örgütlenme Özgürleşme Kongresi” başladı. İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen kongrede pek çok ilden kadınlar bir araya geldi. Kongre, Türkiye'de sosyalist hareketin gerçekleştirdiği ilk kongre olma özelliği taşıyor.

Kongre salonuna “Yaşasın kadın devrimi (Biji Şoreşa Jinan)”, “Ya barbarlık ya sosyalizm”, “Yoksulluğa, savaşa, şiddete, kapitalizme, erkek egemenliğine karşı isyandayız” yazılı pankartlar asıldı.

Kongreye Kürt illerinden gelen sosyalist kadınlar, geleneksel kıyafetleriyle katılırken, salona girişleri büyük coşkuyla karşılandı. Kadınlar “Biji şoreşa jinan” şeklinde slogan attı.Kongreye BDP Milletvekili Fatma Kurtulan ile BDP Ankara İl Eşbaşkanı Şengül Çelik, SDP, Yeni Demokrat Kadın'dan Selma Şahin, EHP, SES Ankara Şubesi'den Emine Koç, EKD'den Derya Ekici, İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu, AvEG-Kon Sosyalist Kadınlar Birliği'nden Gülay Tolu, Ev İşçileri ile Dayanışma Sendika Girişimi'den Gülhan Benli, Kangal Dernekleri Federasyonu Kadın Komisyonu Başkanı Kıymet Erdem, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Sibel Alibeyoğlu, Mamak Koza Kadın'dan Devrim Esenyel ile şehit ve tutuklu yakınları katıldı.DEVRİM 8 MART İLE BAŞLAMIŞTIKongre divan seçimi ile başladı. Kongrenin açılışını yapan divan başkanı Mukaddes Erdoğdu Çelik, SKM kongresinin tarihi bir günde yapıldığını söyledi. 93 yıl önce 23 Şubat'ta, (eski takvime göre 8 Mart) Rusya'da işçi kadınların, 8 Mart için sokağa çıktığını, Çarlığa karşı ekmek ve özgürlük talebini dile getirdiğini söyledi. Gösterilerin, üçüncü günde isyana dönüştüğünü belirten Çelik, ardından çarlık rejiminin yenilerek devrimin gerçekleştirildiğini kaydetti. Çelik, kadınların, başlattığı eylemlerin, insanlığın önüne yeni bir kapı açtığını, sosyalizmin kapılarını açtığını, bu eylemlerin kadının siyasetteki gücünü açığa çıkardığını ifade etti. Çelik, “Biz de kadınların ve insanlığın kurtuluşuna kapı açan kadınlar anısına kongremizi böyle bir güne denk getirmeye çalıştık. O eylemin coşkusuyla doluyuz” dedi.

KAYA: KADINLAR KENDİ TARİHİNİ YAZIYOR


Açılış konuşmasını yapan Sosyalist Kadın Meclisleri Sözcüsü Birsen Kaya, “Bir yıl önce cins bilinciyle aydınlanıyor, kadın devrimiyle özgürleşiyor, siyasetin merkezine yürüyoruz diyerek yola çıktık. Bugün burada SKM Kongresi ile birlikte bu yürüyüşü hızlandırarak ve çoğalarak daha ilerilere taşıyacağız. Kadının kendi tarihini yazma eyleminin bir sayfasını açıyoruz. Kadın özgürlük hareketinin tarihinden aldığımız güçle kararlılıkla yürüyoruz, kadının iktidara yürüyüşünü hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Emperyalist kapitalist sistemin saldırgan yasalarına karşı ezilenlerin sokakta olduğunu söyleyen Kaya, bu hareketin içinde kadınların başı çektiğini belirtti. Kaya, Tunus'ta, Mısır'da kadınların diktatörlüğe karşı isyan bayrağını dalgalandırdığını, İran'da, İtalya'da sokakta olduklarını, Kürt kadınlarının ulusal demokratik hakları için isyanda olduklarını ifade etti. Birsen Kaya, “Kadınlar özgürlüğün sokakta kazanıldığını biliyor ve ısrarla sokaklardan çekilmiyor, susmuyorlar” dedi.

SKM Sözcüsü, her gün ortalama 3 kadının öldürüldüğünü, kadına dönük şiddetin devlet tarafından korunduğunu söyledi. ilahiyatçı Prof. Orhan Çeker'in açıklamalarını hatırlatan Kaya, mahkemelerin de tahrik indirimi uygulayarak erkek şiddetini koruduğunu kaydetti.SKM EZİLEN KADINLARIN SESİ

Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: "Biz güvencesiz çalışan, iş yerinde tacize mobing saldırılarına uğrayan, düşük ücret alan ve en önce işten atılan işçi kadınların sesiyiz. Sokaklarda, yurtlarda tacize uğrayan, parasız eğitim hakkı gasp edilen genç kadınların sesiyiz. Anadili yok sayılan, ulusal kimliği inkar edilen Kürt kadınının sesiyiz. İnancı yok sayılan, çocukları zorunlu din dersi işkencesine maruz bırakılan Alevi kadınların sesiyiz. HES'lere karşı mücadele eden Karadeniz kadınının sesiyiz. Evi başına yıkılmak istenen yoksul kadınların sesiyiz. İmhayla, sürgünle, katliamla büyük acılar yaşayan Ermeni kadının sesiyiz."

“Politik bir kadın kitle hareketi yaratmak, kadın kitlelerini sokağa dökmek, yoksul kadınların başkaldırısını örgütlemek, yoksul kadınların isyan bayrağını yükseltmek yolumuz olacaktır” diyen Kaya, SKM'yi şöyle tanımladı:

"SKM, kadının siyasete yürüyüşünün adresi ve güvencesi olacaktır. SKM kadınların iradesidir. SKM kadınların örgütlü gücüdür. SKM kadınların dünyaya açılan penceresidir. SKM kadınların özgürlük düşünü gerçek kılmak için vardır. SKM kadınların umududur. SKM kadın dayanışmasıdır."

SKM Sözcüsü Birsen Kaya, Kürt sorununa değinerek, “Biz evlatlarımızın kirli ve haksız savaş uğruna ölmesini istemiyoruz. Bu topraklara barışı, eşitliği armağan etmek için yürüyoruz” dedi, inkara son verilmesini istedi, Kürt kadınlarının yaşadığı acılara “edi bese” dedi.

EKMEK, ÖZGÜRLÜK VE GÜL İÇİN

Açlıktan ölen Kübra bebeği hatırlatan Kaya, kadınların bu ülkeyi işsizlik ve yoksulluk cehennemi olmaktan çıkaracağını söyledi. Kaya, “Tıpkı Mısır'da, Tunus'ta olduğu gibi ekmek, özgürlük ve aynı zamanda gül içinde mücadele edeceğiz” dedi.

“Katledilmek, şiddete uğramak biz kadınların kaderi değildir” diyen Birsen Kaya, kadın cinayetlerini durduracaklarını ifade etti. Kaya, “Ölüm düzeni kapitalizme karşı insanca bir yaşam için sosyalizm bayrağını kaldırıyoruz. Erkek egemen düzene karşı kadın devrimini örgütlüyoruz” dedi, sözlerini Rosa Lüksemburg'un sözleri ile bitirdi: “Ya barbarlık, ya sosyalizm.”

YÜKSEKDAĞ: SKM KONGRESİ PARTİNİ GÜCÜNÜ BÜYÜTECEK


ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kadın özgürlük mücadelesinin, partinin yarısını oluşturduğunu ifade ederek, ESP birinci kongresini hayata geçirirken eksik bırakılan bazı konular olduğunu, bunlardan en önemlisinin SKM'nin birinci kongresi olduğunu söyledi. Bugün yapılan kongrenin ESP'nin kuruluş sürecini tamamlaması anlamına geldiğini ifade eden Yüksekdağ, SKM kongresinin ESP'nin gücünü büyüteceğini söyledi.

“Biz sadece toplumsal kurtuluş partisi değiliz, aynı zamanda kadın partisiyiz” diyen ESP Genel Başkanı, mücadeleyi eksen alan, hak ve eşitlik kavgasını, devrim ve sosyalizmi eksen alan bir partinin kendisini mutlaka kadın özgürlük mücadelesi, kadın iradesi perspektifi ile örgütlemesi gerektiğini kaydetti.

Figen Yüksekdağ, “Biz geçmişten çıkardığımız derslerle geleceğimizi kurarken, halkın özlediği güzel günlere ulaşabilmek için kadının güzelliğini, kadının direnişini, aklını inşa etmenin önemli olduğunu biliyoruz” dedi.

KADIN TEMSİLİYETİ ARTTI


ESP'nin yola çıkarken “ben kadın partisiyim” dediğini hatırlatan Yüksekdağ, bu görüş açısının bugün kadınlara pozitif ayrımcılık, eşitlik ilkesinin hayata geçirilmesi ile somutlandığını, yönetici kadrolarında eşitliğin aşılarak altı doldurulmuş bir kadın iradesinin ortaya çıktığını ifade etti.

Yüksekdağ, MYK'nın yarısından fazlasının kadın olduğunu, il yönetimlerinde yüzde 40'lık kadın kotasının büyük oranda hayata geçirildiğini söyledi, kadının siyasetteki temsiliyetinin bugün gelinen aşamada önemli bir düzey yakaladığını kaydetti. Yüksekdağ, kadınların siyasetin merkezine yürüdükçe özgürleşeceğini, devrimi büyüteceğini belirtti.

Yüksekdağ, “Bugün toplumsal özgürlükten söz ediyorsak, toplumun yarısı olan kadınların harekete geçirilmesi ve irade olarak kazanılması, bütün siyasi partilerin sorumluluğudur” dedi, kadınların siyaseti özgürleştirme, toplumun özgürlüğü ve devrimin yolu açtığı bir süreci örgütlemede ortaya koyduğu düzeyin geliştiğini söyledi.

Yüksekdağ, Kürt kadın hareketinin özgürlük uğruna yürüttüğü mücadelenin, Türkiye'de işçi kadınların grev çadırlarında direniş alanlarında kıpırdanmanın ötesine geçen, eylemlerin merkezine yürüyen hareketin umudu büyüttüğünü söyledi.

KADIN DEVRİMİ İLE TOPLUMSAL DEVRİM OLACAK


Yüksekdağ, “Kadın devrimi ile toplumsal devrim olacak. SKM hayal ettiğiniz, istediğiniz, uğruna can alıp can verdiğiniz toplumsal devrim sürecinde, kadın devrimini örgütleyerek toplumsal devrimin öncülüğünü yapacak, zaferin güvencesi olacak olan kadınlara daha fazla inanmak, daha fazla güvenmek bizim açımızdan ilke olacaktır. Yaşasın devrim, yaşasın sosyalizm, yaşasın kadın devrimi” diye konuştu.

Yüksekdağ, zafer işareti ile çıktığı kürsüden yine zafer işareti ile inerken, salonda bulunan kadınlar Yüksekdağ'ın konuşmasını “Yaşasın kadın devrimimiz” sloganı ile karşıladı.

ETHA
 
#2
SKM kongresini selamladılar

ESP Sosyalist Kadın Meclisleri'nin Örgütlenme Özgürleşme Kongresi'ne katılan siyasi parti, demokratik kurum ve kadın örgütleri, kadın dayanışması vurgusunda bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 20 Şubat 2011 Pazar, 15:08

ANKARA- ESP Sosyalist Kadın Meclisleri Örgütlenme Özgürleşme Kongresi, İnşaat Mühendisleri Odası Konferans salonunda devam ediyor. Kongreye katılan siyasi parti, demokratik kurum ve sendikalardan kadınlar, yaptıkları konuşmalarda SKM kongresini selamladı.

KURTALAN: İNANCINIZI SELAMLIYORUZ


BDP Milletvekili Fatma Kurtulan, “Jin jiyan serhıldan” sloganları arasında kürsüye çıktı. Kadınları Kürtçe selamlayan Kurtalan, şöyle konuştu: “Kadın kotası karşısındaki kararlılığınızı, siyasetin merkezine oturma inancını selamlıyorum. Kadın rengi ile ataerkil sistemi tahlil ederek devrime adım adım gitme inancınızı selamlıyorum. Kendimize çok benzettim sizi. Birbirimize çok benziyoruz. Kadın özgürlüğüne olan inancımızı daha da geliştirerek her alana yansıtma inancını omuz omuza güçlendireceğiz. Muhaliflerin yoğun baskı gördüğü bir dönemden geçiyoruz. Bu baskılardan en çok nasibini alan sizsiniz. Kürdün dostu olmak zor. Siz de bedelini ödüyorsunuz. Kürt özgürlük mücadelesini doğru anlamanız, bizimle omuz omuza olmanız çok anlamlıdır. Hem Kürtler olarak hem de kadınlar olarak özgürlüğe daha fazla yaklaştığımızın farkındayız. Daha güzel, daha mücadele dolu günlere beraber yürümek kaydıyla coşkuyla selamlıyorum.”

SDP adına konuşan Burcugül kadına dönük saldırıların yoğunlaştığı bir dönemden geçildiğini belirterek, SKM ile bugüne kadar dayanışma içinde olduklarını, bundan güç aldıklarını söyledi. Kadınların, kadın olmaktan kaynaklı erkeklerin hedefinde olduğunu söyleyen Çubuk, bunun için kadın dayanışmasının önemli olduğunu ifade etti. Çubuk, “Yürüdüğümüz yolda yan yana olmak bizlere onur veriyor” dedi.

Emekçi Hareket Partisi Merkezi Kadın Sekretarya üyesi Sanem Deniz Kural, kadın cinayetlerinin arttığı ve 8 Mart'ın yaklaştığı şu günlerde dayanışmanın daha önemli olduğunu söyledi.

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Girişimi adına konuşan Gülhan Benli, “Sistemin bütün pisliğini biz çektik. Cam silerek ölmek istemiyoruz, gittiğimiz evlerde tacize tecavüze maruz kalmak istemiyoruz diyerek örgütlendik. Onlar bizi toz bezi olarak görüyor. Biz onların bütün pisliğini yüzüne çarparak biz toz bezi değiliz diyerek buna son vermeye çalışıyoruz. Biz gündelikçi olarak çalışan, hasta yaşlı çocuk bakan evlerin içinde hayatı yaratıp üreten ev işçileriyiz. Bizi çöp kutuları olarak kullanıyorlar, bize hakaret ediyorlar, gecenin bir yarısı dövülerek sokağa atılıyoruz. Göçmenlere hapis hayatı yaşatıyorlar, pasaportlarına el koyuyorlar” dedi.

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Girişimi'nden Öznur Polat, “Kongreye güzel hazırlanmışsınız. Ev işçisi kadınlarla bire bir olduğum için, zengin kadınla, fakir kadın arasında korkunç bir uçurum var. Erkek egemen baskısı var. Kadının da kadına baskıları oluyor ve hepimiz kendimize birer iğne diyorum” dedi.

Ev eksenli çalışan kadınlar adına konuşan başkan bir kadın ise sigortalı olmak için Meclis'e imzalar gönderdiklerini ancak dikkate alınmadıklarını söyledi. emekçi kadın, ev eksenli çalışanların örgütlenmesi için bir kooperatif çalışması başlattıklarını kaydetti.

ÖDP adına yapılan konuşmada, “Yüzyıllardır ezilenin ezileni olan kadınlar olarak, örgütlenerek bu düzeni değiştirmeliyiz. 8 Mart'ta New York'lu kadınların yaktığı ateşi harlandırma görevi ile karşı karşıyayız. Kongrenin tartışma başlıklarını önemsiyoruz. Buradan çıkacak sonuçları önemsiyoruz” dedi.

EKD üyesi Tülya Aytekin Sönmez, kadının ezilen cins olarak sorununa sahip çıkması gerektiğini, sorunun çözümünün ise örgütlenmekte olduğunu söyledi.

Tekstil Sen yöneticisi Hilal Arslan, "Biz de diyoruz ki partinin bize ihtiyacı var bizim de böyle bir partiye ihtiyacımız var. Onun için buradayız. Ayrıca Kürdistan'dan gelen Kürt halkının temsilcisi arkadaşlarımıza selamlarımızı gönderiyoruz. Bizleri bağışlamalarını istiyoruz ama umarız ki bundan sonra daha güçlü ellerimizi uzatacağız” dedi.

Kürt illerinden gelen SKM üyeleri adına yapılan konuşmada, "Laz Çerkez Kürt hepimiz mücadele edersek kazanırız, bizim istediğimiz özgürlük, esirlik değil” dedi.

Konfgreye ayrıca, İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde bulunan tutuklu kadınlar, BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, BDP milletvekileri Sebahat Tuncel, Emine Ayna, Pervin Buldan ile Eğitim Sen İstanbul 2 No'lu Şube Kadın Komisyonu, AvEG-Kon Sosyalist Kadınlar Birliği, Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Hasan Coşar, Tekstil Sen Genel Başkanı Engin Gül, Yeni Demokrat Kadın, Gebze Cezaevi'nden tutuklu kadınlar, Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Mesut Çeki mesaj gönderdi.

Konuşmaların ardından SKM MYK Üyesi Serpil Arslan faaliyet raporunu okudu.

ETHA
 
Üst