yerel seçimler ve "tavır"

#1
"bağımsız"!! sınıf tavrı.. işçi sınıfını temel almak.. seçim temel değil., sokağı örgütlemek.. vs. vs. vs.
türkiye solunun genel geçer lafları bunlar oluyor.. da.. bu noktada ne kadar tutarlılar..

bağımsız sınıf tavrı derler ama.; bu bağımsız duruş hdp karşısında geçerlidir., chp karşısında değil.. "tıpış tıpış oy verecekler" diyen chp sanırım bu tıtarsızlığın farkında ki., farklı sonuç da çıkmıyor., tıpış tıpış chp ye oy veriyorlar..

bu durum gelenekseldir..
tkp-ml tikko.. radikal bir gelenek.. üstelik chp için faşist diyen bir gelenek.. ama.... tabanı sürekli chp ye oy verir.. 70 li yıllarda.; meydanlarda katil iktidar(chp) diye bağırırlardı ama seçimlerde chp ye oy verirlerdi.. diğerleri farlı mı? idi ama en azından tkp-tip-tsip zaten bu noktada açıktı.. dy-hk-vs. gibileri içlerindeki devletçi-kemalist damardan dolayı bu konuda oportünizm yaparlardı ama chp onlar için hep solcu!! oldu..
12 eylül darbesinden sonra tümü chp-shp dükkanlarına doluştu.. o günleri çok net anımsarım.. ne? işiniz var desem de beyhude idi.. sonrasında örgütler kurdular.. yine de kendi alanlarında örgütlenmek ve süreç yaratmak yerine chp goygoyculuğuna devam ettiler., tabanlarının kalanını da chp ye sattılar..
sattılar diyorum., çünkü satış elamanları şeflerdi..

her seçim süreci başladığında tarzları değişmedi..
anında hdp ve kürt özgürlük mücadelesi eleştirileri.. yok etnik-mişler de sınıfçı değil-mişler.. yok akp-abd destekçileri-imiş.. ya chp dediğinde tık yok..
amaç ve görev belli.. toplumdaki muhalif damarın hdp-özgürlükçülerden yana eğilim taşımaması.. bu anlamda toplumdaki sistem kodlarını işlemek.. üstelik sol adına işlemek.. solun bile tu kaka dediği birilerine halkın onay vermesi olası mı?.. bunu geçtim.. bu devletçi-riyakar zihniyet chp ye gider mi?..
halkın gözünde chp devlet partisi ama nasıl bir devlet partisi.: beyaz "türklerin-elitlerin partisi.. halkın değil.. dp-ap-anap-akp gibi sistem partileri halka devlet biziz biz de halkız derler., önlerine maraba bile saymadıkları kesimler(kürt-ermeni-vs) koyarlar ve böylece marabaları havaya sokarlar.. marabasınız ama özelsiniz derler.. bu işlerde türk-iye solu destek sunar.. olay budur..

toplumun ezilen ama kişiliği çürütülmüş kesimleri sistemin işaret ettiği merkezlere yönelir.. bu çürümede balığın başı olan türk-iye solu en önemli görevleri üstlenir.. sonra halkımız kelek çıktı derler..nasıl çıkmasın.. kabak fidesine karpuz monte edersen başka ne? çıkacak ki..

bu sayfada bu açıkladığım gerçekliklere veriler sunacağım.. malum.. yerel seçimler süreci başladı.. malumun ilanı.; türk-iye solu yine aynı görevin başında.. hedefte hdp ve kürtler ve enternasyonalist devrimciler var..

devam edecek...................
 
#2
ödp ve oportünizmin kitabı

yıl 6 mayıs günü.. 25 mayıs 2015 milletvekili seçimleri süreci yaşanıyor.. yani 19 gün önce..
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, Birleşik Haziran Hareketi’nin meclislerde yaptığı tartışmalar sonucunda seçimlere girmeme ve dayanışma tavrını ‘Anca beraber kanca beraber’ diyerek parti olarak onayladıklarını açıkladı.
seçimlere girmiyor ama dayanışma yapacak.. hemi de "anca beraber kanca beraber" diyerek.. :D

anca beraber kanca beraber.: her ne olursa olsun beraberiz.. asla ayrılmayız.. vs. vs.
peki.. bu anca-kanca tavrı kimlerle..
ÖDP, sandıkta büyük bir seçim ittifakı olması gerektiğini kendi siyasi fikri olarak daha önce ortaya koydu. Yani CHP, HDP ve sosyalistler, Gezi isyanının şekillendirdiği altı temel başlık etrafında bir ittifak oluştursun istedik. Ancak bunun bizim dışımızdaki nedenlerle gerçekleşme imkanının olmadığı görüldü.
chp-hdp ve haziran tabanı... ama ne yazık ki.. anca-kanca işleri olmuyor-muş...

neden? olmuyor sorusuna gelince..
CHP, özellikle HDP ile bir ittifak içine girmeye yanaşmıyor. Bunun nedenlerini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. HDP de iki seçimdir CHP ile bu konuda görüşmeler yaptıklarını ama olumlu yaklaşılan noktalarda son anda cayıldığını ve gelinen safhada artık böyle bir ittifak beklentisinin olmayacak duaya âmin demekle eşdeğer olduğunu söyleyerek bu sayfayı kapattıklarını belirttiler.
dikkatli okuyun...

hdp istyor ama chp istemiyor.. anca-kanca nın hdp yanında sorun yok.. ama chp yanında sorun var.. peki nedenleri ne?.. nedenlerini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok :confused::rolleyes::D .. nasıl yok.. belki chp haklı.. hdp bölücü-abdci-gerici değil mi?.. koskoca cumhuriyet kurucusu bir parti bu bölücü-gerici ve abdci lerle yan yana olabilir mi?.. bunları neden? yazıyorum.. aynısını siz söylüyorsunuz.. chp size bu gerekçeleri sunsa.. ne? diyebilirsiniz.. haklısınız demekten başka..
şimdi utanmadan nedenlerini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok gibi ahlaksızca bir cümle kullanıyorsunuz.. yani.. chp haklı ama ne diyelim.. der gibi.. chp kadar tutarlı olun yeter..

bu zibidiler çok istemişler ama olmamış.. olmama nedenini gösterirken chp demeyi biliyor ama bu noktada tavra gelince tısss... hem tıss hem de chp ye oy ver.. işte çakallık burada..

chp destekçiliği çakallığı kendi içlerinde de işliyor..
Öncelikle Kemal Okuyan’la yaptığınız röportajı okuduğumu söyleyerek başlayayım. Burada polemik yapmak gibi bir niyetim yok. İnsanlar bilsin diye söylüyorum. Arkadaşlar seçime katılma gerekçelerini ‘kime oy vereceğiz’ üzerine kuruyorlar. Yani HDP’ye, CHP’ye oy vermek istemiyoruz, doğal olarak bir yere oy vermek gerekiyor, burada bir boşluk var ve biz seçime giriyoruz diyorlar. Şimdi bu bakış açısı, şu an Haziran’ın kararını eleştiren, niye HDP veya CHP’ey oy verme çağrısı yapmıyorsunuz diyen arkadaşların eleştirisiyle aynı kapıya çıkıyor.Yani seçim siyasetini oy vermeye indirgiyor.
böyük haziran hareketi ortaklarından tkp demiş ki.. tamam seçimlere girmeyeceğiz de kime oy vereceğiz.. çok doğal bir soru.. seçimlere girmeyeceksen boykot der sokağı işaret edersin.. ama boykot demiyorsan gerekçeleri ile birlikte girenlerden birini işaret edersin.. bu da yok.. chp mi?_ hdp mi? açıklama yok..
bu zibidinin açıklamasına bakın.. anca-kanca... :confused: de.. kancalar ayrı ayrı yerde.. chp başka yerde hdp başka yerde.. haliyle tkp biz giriyoruz dedi.. ama haziran hareketiolarak ortak oldukları bir yere oy verelim çağrısı yapmadılar..
iyi de kime oy verilecek..
demek istediğim tam da budur.. bu zibidiler oportünizmin kitabını yazmışlar.. chp demeden diyorlar..
tkp ye gelince.. seçime giriyor ama resmi kayıtlı üyesi kadar oy alamıyor.. demek ki.. tabanını geçtim.. aktivistleri bile chp ye oy veriyor.. :D

sonrasında duruş değişti mi?..
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, yerel seçimler gündemiyle önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmede, Artvin’in Hopa ve Şavşat ilçelerinde önseçim yapılması konusunda mutabakata varıldı.
pardon.. haberde alper taş diyor değil mi?.. ben ince diyor sandım dı.. :D öyle ya.. kim ön seçim ister.. aynı partiden olan..
alper taş ödp başkanı.. kılıçtaroğlu chp başkanı.. olsa olsa ittifak görüşmesi yapılır.. nerede hangi aday çıkacak-desteklenecek vs. konuşulur.. bir başka parti başkanı diğer parti başkanına o ilçede ön seçim yapın der mi?.. :D
komonist başkan gibi.. sosyal faşist dediğin partiden aday ol.. sana maocu bozkurt diyen o parti senin için bizden demesin.. her ikiniz utanmadan yaşamda dolaşın.. utanmadan akp karakterinden bahsedin.. farkınız ne?..

Ordu’nun Çamaş ilçesinde ise yerel toplumsal muhalefet güçleri bir meclis oluşturarak belediye başkan adayını birlikte belirledi. Yerel Meclis, ÖDP İlçe Başkanı Ahmet Kesik’in CHP çatısı altında seçime girmesi konusunda mutabık kaldı. Görüşmede bu başlık da gündeme gelirken CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Çamaş’taki durumdan memnun olduklarını dile getirdi.
ödp ilçe başkanı chp adayı olacak!!!!.. olabilir de.. ittifak yaptınız mı?.. hayır.. chp sizi ittifak olarak resmen tanıdı mı? hayır.. bakalım çamaşda dedikleri olacak mı?.. olsa da şaşırmam.. ödp ilçe başkanı illaki chp rahlesinde dolaşmış chp-ml biridir.. :D

görülen o ki.. yerel seçimlerde ödp yine chp destekçiliğine devam edecek.. bu noktada ana eleştirim chp destekçiliği değildir.. bu desteğin.; ilkesizce., ahlaksızca ve maraba tarzı ile yapılmasındadır.. daha önemlisi bu destekcilik işlerinde görevin hdp-enternasyonalist devrimciler ve kürt düşmanlığı olarak işlenmesindedir..alıntılar
http://portal.odp.org.tr/alper-tas-haziranin-secim-tavri-bizim-de-tavrimizdir/

https://www.birgun.net/haber-detay/...a-ve-savsat-ta-onsecim-mutabakati-240603.html
 
#3
t"k"p ve oportünizmin kitabı

TKP’nin belediye başkan adayı çıkarmadığı yerlerde halk ne yapacak?

Birçok yerleşimde AKP’nin belediyeyi almaması isteği yaygın ve anlaşılır bir toplumsal yönelim. TKP hükümet olduğu andan bu yana AKP karşısında ikirciksiz, tutarlı, açık, kararlı tutum alan, ona hiçbir konuda hayırhah bakmayan tek partidir. Dolayısıyla toplumdaki bu isteği bütünüyle bir kenara koyamayız. Biz sözümüzü söyleyeceğiz, propagandamızı bütün Türkiye’de yapacağız ve yerel yönetimler için TKP’ye oy isteyeceğiz. Her yerde. Ancak bir belediye başkanlığını AKP’nin kazanmasına yardımcı olacak bir tutum içine giremeyiz. Parlamento seçiminden farklı bir tarafı var bunun. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor bu. TKP üyeleri kendi adayımız olmayan yerlerde belediye başkanlık seçiminde oy kullanmayacaktır.

siz bu açıklamayı anlayabildiniz mi???!!!!!

TKP üyeleri kendi adayımız olmayan yerlerde belediye başkanlık seçiminde oy kullanmayacaktır bu cümle çok açık ve net.. aday varsa oy vereceğiz adayımız yoksa boykot edeceğiz..

peki bu ne!!!!
Ancak bir belediye başkanlığını AKP’nin kazanmasına yardımcı olacak bir tutum içine giremeyiz.Parlamento seçiminden farklı bir tarafı var bunun. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor bu
hani boykot dediğinde akp ye yarıyordu.. oy vermediğin bir yerde akp karşısında şansı olan partinin şansı azalıyor.. amaç akp geriletilmesi ise uygun gördüğün alternatif adaya oy verirsin.. zaten olay belli.. akp karşısında chp-iyi parti bir de hdp var.. cümleden şunu anlasak ayıp mı? olur..
akp yi yenecek karşı adaya oy veririz bu da.. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor tamam da.. ilk sözler asla oy vermeyeceğiz açıklaması değil mi? idi.. bu ne?! şimdi..

yemeyin lan bizi.. :D
 
#4
hdp ve oportünizmin ilk adımı

yerel seçimlerde hdp ne? yapacak..
aslında belli.. aday çıkartacak.. çıkartamadığı yerlerde ya boykot ya da akp karşısında en yakın adaya oy verecek..

aday olmayan yerlerde boykot veya oy verme tartışılır.. tartışılır ama nasıl..
hdp her yerde aday gösterebilecek konumda.. en kötü yerde bile çalışma yapma olanakları olmasa dahi aday koyabilir..
ama.. diyelim dönem önemli.. akp geriletilmesi vs. vs. ama.. seni muhatap almayan bir partiye akp karşıtı diye destek sunmak.: sıtma-verem arasında tercih anlamına gelir..

hdp bu noktada açık ifadelerle ortaya çıkmadı.. çıkması gerekir.. tartışmaya açması gerekir.. bunun yerine oportünist pazarlıklar ittle yatanın pire ile kalkması işlerine döner..

görünen o ki.. hdp oportünizme ilk adımını atıyor.. ne diyeyim.. vatana millete "hayırlı" olsun..
 
#5
önce etik-ilke değerleri sonra ideoloji

hdp yerel seçimlerde tavrını!!belirledi!!.. aslında bir belirleme yok.. tıpkı ödp gibi..

batıda aday yok.. kürdistanda var..batıda ne yapılacak.. haliyle akp karşısında "tatava etmeden" chp ye oy verilecek.. hatta chp yoksa iyi parti ye oy verilecek..

chp.. hdp yi tanıyor mu?..iyi parti için sormaya gerek duymuyorum..tanımıyor.. devletin.. parlamento içinde hdp operasyonuna destek veren chp.. hala chp ye oy verin diyen hdp bu mu? ahlak..

her ne olursa olsun.. her yerde aday çıkartılmalı idi.. propaganda yapma olanaklı olmasa bile yapılmalı idi.. ev ev çalışılırdı.. hep böyle yapmadık mı?.. çok zor koşullarda partisine oy veren kitleyi ortada bırakmanın adı var..

ağacın haini içindeki kurttur ve baltanın değil sapının günahı çoktur..

hdk yı particilik altında bitirdin.. partiyi bürokratik yapıya dönüştürdün.. şimdi ne yapalım koşullar böyle diyorsunuz..

hayır.. ilkelerimiz-etik değerlerimiz var.. her koşullarda işletmek zorundayız.. ancak böyle kazanırız..

bana ne? akp gidecek gitmeyecek.. yerine ne gelecek ona bakarım..

tek parti-tek lider diktası gitti yerine çok partili sistem geldi.. halk dp ye yöneldi.. elit beyaz türkler sisteminden kurtulacak ya.. yağmurdan kaçtı doluya tutuldu.. 1960 asker olaya el koydu.. en güzel!! anayasayı yaptı.. en güzel.. :D düşünce yasakları devam.. emek hakları yok.. var olanlar sistemin kırmızı çizgileri dahilinde.. demokratik anayasa dediler..

ne? gitti.. de ne? geldi..
birilerine göre.: laik modern cumhuriyet gitti yerine amerikancı-natocu gerici iktidar geldi..
birilerine göre.: tekçi zihniyet ve uygulaması gitti. "yeter söz milletin" oldu..
oysa.: öncesinde de natocu ve amerikancı idik.. sonrasında da.. laik dedikleri sistem öncesinde de tekçi-sunni-hanefi din anlayışı idi., sonrasında da aynı oldu..
"yeter söz milletn" diyenler aslında siz elitlere yeter.. artık sıra biz elitlerde işlerini yaptılar..
60 darbesi ile durumu düzelttik mi? darbecilerin ilk açıklaması natoya bağlıyız oldu..

o gitti bu geldi.. bu gitti o geldi.. ortada yapam muhalefetler var..
bir tarafta aydınlanmacı sol ve faşist laik türk-islamcılar.. diğer tarafta gerici islamcı-türkler.. sıra ile iktidar-muhalefet oyunu oynuyorlar..

akp gidecek de ne? gelecek..
elbette siyasal süreçlerde iktidar tercihleri yapılır.. o gitsin yerine şu gelecek.. yetmez ama olsun denilebilir de.. bunu.; hangi ilkeler-ve proğram temelinde diyorsun bu önemlidir.. daha önemlisi bu değişimde senin yerin ne? ne? kazanacaksın..

bu yerel seçimlerde böyle..
hdp aday çıkartmıyor ve aleni millet!! ittifakını destekliyor.. bu mu? ilke ve değerler..
seninle muhatap olan var mı?.. yok.. seni tanıyan var mı?.. yok.. sana bakış noktasında akp den farkı var mı?var.. akp ilkesiz.. yeri gelir seni muhatap alır.. ama bu i.t. ler asla almaz..

bıdı bıdı yapmayın.. birbirlerinden farkları yok.. hepsi osmanlı bankası.. yani sistem.. bu anlamda kim uzlaşmaya yakın ise ya da böyle bir proğrama çekilebilecek durumda ise onu muhatap alırsın.. dostlardan bahsetmiyorum.. düşmandan bahsediyorum.. muhataplık da bu anlamdadır..

kısaca.. bu durumda ben.. sıtma ile verem arasında tercih yapmak zorunda değilim.. buna sip-tkp gibi sosyal faşistler de dahil.. geçmişte perinçekçiler sosyalizm-işçi partisi adıyla ortaya çıktığında dep boykot demişti.. ama bazı arkadaşlar adında sosyalizm işçi var diye bu itlere oy verdi.. adında komünist var-mış.. hitlerin partisinde de hem sosyalis hem de işçi vardı.. anımsatayım..
milliyetçi sosyalist alman işçi partisi (national sozialistische deutsche arbeiter partei NSDAP)
 
#6
"CHP’den bir açıklama geldi. HDP ile ittifak yapılmayacağına yönelik" sorusunu da Bilgen, şöyle yanıtladı:

"CHP içerisinde farklı eğilimler ve yaklaşımlar var. En azından açıklamalar böyle bir tartışmanın olduğunu gösteriyor. Biz CHP’nin iç tartışmalarına ilişkin bir şey söyleyecek değiliz, ama HDP’nin ya da bir başka partinin dışlanması, ayrımcılığa tabi tutulması doğrudan doğruya, HDP seçmenine ve toplumun bir kesimine yönelik bir tutumdur. Bize ciddi miktarda oy veren Kürt toplumunun bir gerçekliği var. HDP’ye oy verip Kürt olmayan kesimler de var. Bunu sadece bir etnik ayrım, toplumsal kamplaşma zemininde okumuyoruz. HDP’nin seçim sürecinde öcüleştirilmesi ve HDP ile yan yana durmanın kendisinin bir suç gibi tarif edilmesi Türkiye demokrasisine büyük bir darbe vurmaktır."

ayhan bilgen doğrulara değinmeye çalışmış ama eksik ve yuvarlak anlatıyor.. hdp.. sadece seçim süreçlerinde değil., sürekli öcüleştiriliyor., düşman olarak kodlanıyor ve bunu asıl yapanlar türk-iye solu.. bu noktada açık ve net politik duruş sergilenmelidir..
elbette taban anlamında farklı olunmalı.. anlayışlı-sabırlı ve sürekli açıklayıcı olmalıyız ama.... türk-iye solu hareketleri/partileri üst yönetim ve ana kadrolar olarak kontradırlar.. bu duruşları ahmaklık-sığlık-vs. değil., aleni devletin sol kontrası işlevleridir.. bu durum deşifre edilmelidir..
kontradan asla dost çıkmaz.. elbette sürecin gidişatı aşamalarında ilişkilenmeler olabilir ama adı konulur., niteliği net belirtilir.. bahsettiğim türk-iye solu sistemdir ve sisteme karşı nasılpozisyon alınıyor ise öyle alınmalıdır.. kuzu postundaki kurt dost olarak sunulamaz..

belirteyim.. marksist., marksist-leninist., marksist-troçkist vs. vs. çizgisel farlılıklar ve bu anlamdaki buralardan gelen eleştiriler düşmanlık sayılmaz.. doğal şeylerdir.. benim bahsettiğim ideolojik değil ahlaki şeylerdir..

ayhan bilgen açıklaması bu anlamda yetersizdir.. yapılanı gören ama adını net koymayan bir tarz.. sanırım parti içindeki bazı kurtcuklar nedeni ile böyle yazmış ama bana göre önce kendi içindeki kurtlara karşı net duruş sergileyeceksin..
parti kararlar olarak sunulamıyorsa bile., en azından kişisel olarak açık-net duruşlar ifade edilmelidir..

tekrar edeyim.. hdp adayı yoksa yağmurda bile bir yudum su vermem..
 
#7
"CHPden bir açıklama geldi. HDP ile ittifak yapılmayacağına yönelik" sorusunu da Bilgen, şöyle yanıtladı:

"CHP içerisinde farklı eğilimler ve yaklaşımlar var. En azından açıklamalar böyle bir tartışmanın olduğunu gösteriyor. Biz CHPnin iç tartışmalarına ilişkin bir şey söyleyecek değiliz, ama HDPnin ya da bir başka partinin dışlanması, ayrımcılığa tabi tutulması doğrudan doğruya, HDP seçmenine ve toplumun bir kesimine yönelik bir tutumdur. Bize ciddi miktarda oy veren Kürt toplumunun bir gerçekliği var. HDPye oy verip Kürt olmayan kesimler de var. Bunu sadece bir etnik ayrım, toplumsal kamplaşma zemininde okumuyoruz. HDPnin seçim sürecinde öcüleştirilmesi ve HDP ile yan yana durmanın kendisinin bir suç gibi tarif edilmesi Türkiye demokrasisine büyük bir darbe vurmaktır."
ayhan bilgen doğrulara değinmeye çalışmış ama eksik ve yuvarlak anlatıyor.. hdp.. sadece seçim süreçlerinde değil., sürekli öcüleştiriliyor., düşman olarak kodlanıyor ve bunu asıl yapanlar türk-iye solu.. bu noktada açık ve net politik duruş sergilenmelidir..
elbette taban anlamında farklı olunmalı.. anlayışlı-sabırlı ve sürekli açıklayıcı olmalıyız ama.... türk-iye solu hareketleri/partileri üst yönetim ve ana kadrolar olarak kontradırlar.. bu duruşları ahmaklık-sığlık-vs. değil., aleni devletin sol kontrası işlevleridir.. bu durum deşifre edilmelidir..
kontradan asla dost çıkmaz.. elbette sürecin gidişatı aşamalarında ilişkilenmeler olabilir ama adı konulur., niteliği net belirtilir.. bahsettiğim türk-iye solu sistemdir ve sisteme karşı nasılpozisyon alınıyor ise öyle alınmalıdır.. kuzu postundaki kurt dost olarak sunulamaz..

belirteyim.. marksist., marksist-leninist., marksist-troçkist vs. vs. çizgisel farlılıklar ve bu anlamdaki buralardan gelen eleştiriler düşmanlık sayılmaz.. doğal şeylerdir.. benim bahsettiğim ideolojik değil ahlaki şeylerdir..

ayhan bilgen açıklaması bu anlamda yetersizdir.. yapılanı gören ama adını net koymayan bir tarz.. sanırım parti içindeki bazı kurtcuklar nedeni ile böyle yazmış ama bana göre önce kendi içindeki kurtlara karşı net duruş sergileyeceksin..
parti kararlar olarak sunulamıyorsa bile., en azından kişisel olarak açık-net duruşlar ifade edilmelidir..

tekrar edeyim.. hdp adayı yoksa yağmurda bile bir yudum su vermem..
 
#8
seçimlerle ilgili tavırlar hakkında yazarken hdp nin bu kadar savrulacağını bekliyor ama bir yerde düzelir diyordum... bu beklentim olmadı, hdp daha beter savrulmaya devam ediyor.. hemen belirteyim.. hdk süreci terk edilip yerine particilik ikame edildiğinden beri olacak olan buydu ve ne yazık ki oldu.. gerisi çok önemli değildir.. hdp bir dizi farklılardan oluşur bu anlamda farklı yönelimleri olabilir ama bunları hizalayacak olan ve aynı zamanda politik kitle gücü olan hdk idi.. hdk likidite edilince bu görüntüler "doğal"dır..

yerel seçimlere bir çok misyon yüklendi.. en bilineni ve gündemde olanı.; yerel seçim çalışmaları ve sonuçları üzerinden var olan akp-ergenekon(bir konsept kanadı) iktidarı zayıflatılacak hatta yıkılacak..
bazen.. helva böyle yapılmaz., ortaya helvamsı bir şey çıkar ama helva olmaz desende yapacağız derler başlarlar.. buyrun başlayın dersin., iş üzerinde düzeltilmeler yapılır ve olması gereken zemine oturtulur.. başaramazsan da şarampola yuvarlanırsın.. en azından zararı en aza indirip., olması gerekeni ikna etmiş olursun da.. bunu başarmak için araçların ve bir proğramın olmalıdır..

gördüğüm kadarıyla.;
sistemin operasyonları sonucu ortaya çıkan ya da ortada kalan elemanlarla hdk-hdp üzerindeki sistem işleyişi engellenemedi... bu anlamda asıl suçlu hareket ve önder konumdaki diğer hareketlerdir.. "çarşambanın gelişi perşembeden" belli idi.. salıya bakmaya gerek yoktu.. yani sonuçlar başından belli idi ama gerekli şekilde müdahale edilmedi.. düzeltilecek., düzelecek., az sabır., vs. vs. ben bunları 70 li yıllarda çok duyardım.. yaşam acı bir şekilde inşallah-allahın izni ile vs. işlerin olmadığını göstermişti.. bir kere daha yaşadım..

türk-iye solu gözünü ölüye dikti chp den sol da değil., sosyalist tavır bekledi.. ne buldu.. üçün birini.. sürpriz mi?idi.. değil ama alışmış götte hep aynı don olur. , yada genetik kardeşlik diyeyim..
chp pragmatist de değil., konsept gereği davrandı.. yani.; toplumun çoğu sağda ben de sağa yöneleyim oy toplayayım dese eyvallah.. kendi genetik yapısına ve sınıfsal misyonuna uygun ama işin aslı bu değil.. iyi parti gibi çin malı faşist partiden gelecek oydan fazla oy kaybeder.. iyi parti oyları mhp-akp oyları gibi şişirme ve hazırlanmış oylar.. akp den de oy almış değiller.. böyle görülüyor aslında böyle gösteriliyor..
kısaca.. artık öğrenin.. türkiye sisteminde sosyal demokrat parti yok.. hoş sosyal demokrat ismi eskiden marksist partilerin adı idi.. sonradan yasalar izin verince.; önce sosyalist sonra komünist adını aldılar ve sosyal demokrat ve hatta sosyalist adı da burjuva sol partilere kaldı.. aslında doğrusu buydu.. parlamentonun solunda oturanlardan türemiş sol tanımı aslına döndü.. chp bu anlamda bile sol parti bile değildir..
inönü ile başlayan ortanın solu olayı ortayı hep sağa yapmış, pası sağa vermiştir.. karaoğlan-ecevit ile kırmızıya boyandı ama boyaları çabuk döküldü.. anlayacağınız bu "yüzünü sola dönme"ler aslında taktik icabıydı..
ama bizim türk-iye solu bir türlü gerçek adına ve niteliğine kavuşamadı.. sanırım başından beri sol tanımında kaldılar ve komünist tanımı tıpkı karaoğlan sosyalizmi gibiydi..

chp yüzünü sağa döndü!!!.. ne zaman soldaydı da sağa döndü..
demekki..türk-iye solu iyi çalışamadı.. chp yüzünü sol da tutamadı.. işin aslını benden dinleyin...
türk-iye solu soldan sağa kaydı.. 12 eylül sonrası mdd formatına dönünce durmadı kadro formatına kadar geldi.. yani sağa kaydı.. haliyle kaydığı yerden bakınca chp bir hayli sağda duruyor.. :D aslında chp hep aynı yerde ama kandileri sağa kayınca chp ye yaklaşınca sağı daha net görmeye başladılar.. bir farkla kendilerindeki sağı görmüyorlar.. çünkü şefleri karga/kontra olan bu müritlerin aklı-görüşü bu kadar..

hdp de aynı.. giderek sağa kaymadı!! ama liberal demokrasiden giderek, liberalizmin marabacılığına kaydı.. liberalizm kötü değildir.. koşullara göre ilişkilenirsin de.. o formata girmezsin.. seni onlar sürüklemez, sen onları doğruya sürüklersin.. gelemeyen yolda ayrılır.. işte şimdi tersi oldu..
sistem operasyonları sayesinde ortada kendini yaşatan zibidiler kaldı ve haliyle bilumum kürt ve ideolojik tırşıkcılar etkin olabildi.. bu zibidilere heval sen aslansın kaplansın de gerekeni yaptır..
hdk varken bu çok zordu.. kitle gücü ile bu zibidilikleri etkisiz kılabiliyordun ama şimdi zorlaştı.. devlet dairesi ve memuru gibi.. merkez buyurdu.. merkezden geldi.. vs. vs. yiyeyim merkezi çizgiye bak desen de faydasız.. bürokrasi etkin.. bürokrasi içinde bu zibidiler ve onları kukla gibi yöneten tırşıkçılar..

geldik bu güne-duruma..
chp seni tanımıyor.. akp propagandalarına bile gerek yok.. genetik olarak zaten içinde kürt olan her şeye karşılar.. ama çaresiz ilişkileniyorlardı.. bu duruma türk-iye solu da katkı sununca.. ilişkilenmemek için "gerekçeye" ihtiyaç kalmadı.. türkiyede.; sadece yaşamın içinde değil., politik alanda bile kürt olmak ve kürtlerle yan yana durmak vebalı muamelesi için yeterli "kanıt"..

seçimler olacak.. akp geriletilecek.. her kesimle ilişkilenilecek.. buna geçmişin yeşil-mavi faşoları da dahil.. bir tek hdp ile ilişkilenilmiyor..gerekçe.; "kürt" kokuyor..
istanbul-izmir-ankara-mersin-adana-ve bir çok yerde kürt oyları belirleyici.. bin bir çaba ve bedelle bu oylar akp den sökülüp alınmış ama hdp ile ilişkilenilmeyecek.. senin kopardığın oylar kime gidecek.. haliyle bir biçimde ilişkilenen akp ye.. bu oylar nereden geldi soran yok.. hoş hepsi artık akp ye gitmiyor ama chp ye oy verin diyebilirmiyiz.. desek de gerçeklik mi?.. haliyle ya oy vermeyecekler ya da bazı çıkarlar nedeniyle oy verecekler..

demem o ki..
hdp nin "bazı" illerde aday çıkartmamasının anlamı yok.. aday yok diye chp ye oy verecek kişi sayısı çok az.. en başta ben asla vermem.. akp ye yayarmış.. çok da umrumda.. ben chp dönemlerini de bilirim.. elbette bu aşamada., akp yerine tercih denilse sözüm var ama bu aşamada "mevzu". tercih zorunluluğu değil ki..
lafa geldi mi.. sizin eseriniz olmayan geziyi kimseye bırakmazsınız ama gezi aslında nedir bilmezsiniz.. geziyi kim nasıl söndürdü es geçersiniz.. üstelik suçu kürtlere atarsınız.. bu kadar aşağılık yaratıklarsınız..
işte bu aşağılık yaratıklarla(chp ve türk-solu) ilişkilinilir mi? hdp bunu es geçiyor.. çünkü teslim alınmış..

yaşanmasa neyse..
gezi bir yana öncesi var.. sonrası var.. toplumsal muhalefet sistem konseptlerinden ayrı durunca neler başarılıyor yaşanmışı var.. sabır ve inat ve ilkesel duruşlar ve en önemlisi ahlak gerekli.. olunca başarılı olunuyor.. zor da olsa başarı şansı var..

sol diyeyim..içine hepsini alıp diyeyim.; toplumun vicdanı-ahlakı olmalıdır.. durduğu yerden bile olsa öyle olmalıdır.. liberal ise gerçek liberal.. sosyal demokrat ise gerçeği., demokrat ise gerçeği.. komünist ise en gerçeği.. orada öyle burada böyle.. orada başka burada başka olunmaz.. orayı tarif ederken baz aldığın kriterleri burayı tarif ederken es geçemezsin..
yapılan bunlar.. haliyle halk bakıyor.. zibidilikse hepsi aynı en iyisi devletle ilişkili zibidiye yamulayım bari diyor.. bu kadar yalın ve net..

hdp ne yapıyor..
ilişkilenen yok.. ortada bir proğram bile yok.. soyut bir akp karşıtlığı üzerinden duruş sergiliyor..
her yerde aday gösterebilir.. çalışma yapamaz ama gösterebilir ve çalışmayı ev ev., kişi kişi yapabilir.. ama yapmıyor..

neden mi?.. kendilerinden dinleyelim..
 
#9
HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, ...... "Demokrasi adına fedakârlık yapıyoruz" diyen Oluç, İstanbul, İzmir ve Adana'da aday göstermeyeceklerini belirtti.
anladınız mı?.. fedakarlık yapıyorlar-mış.. hoş bana sormadan benim adıma da fedakarlık yapıyor.. yapsınlar da ne? imiş feda ettikleri bunu söylese..
kazanma olanağı varken cebi demokrasi anlamında bizden daha dolu!! olana oy vermek mi?.. armutun iyisini yiyecekken başkasına sunarak kanki kazanmak mı?.. ne?..
şu yaptığımız fedakarlık değer-değmez tartışmadık.. hoş ne? fedakarlığı bilgimiz de yok.. yani ben neyi? niçin! feda ediyorum.. bir bilsek..
demokrasi için-miş.. de.. chp gelince demokrasi mi? gelecek.. ya da kime demokrasi..
bas bas bağırıyorlar.. kemalist-laik-vatancı olmaya yaşamak haram.. ben kemalist değilim.. bunların "bildiği" tarz laik de değilim.. yani hanefi-islam devlet dininden de değilim.. ateist olarak yırtarız desem ailem hıristiyan ise yine yandım.. ne devlet memuru ne bi bok olurum.. sermayedar hariç..
demokrasi bu i.t. lere mi? kaldı.. nasyonal sosyalist işçi partisi de adı üstünde iyi değil mi?.. ama kısaltılmış adı nazi.. hoş bunlar zamanında küçük burjuva devrimcileri diye destek sunuyordu.. tıpkı. ip-i.t.-iyi-vs. gibilerine yaptıkları gibi..
saruhan abi.. harbi soruyorum.. tamam demokrasi adına fedakarlık yapacağız da.. açık olsan kime oy vereceğiz.. tıpış tıpış yani..

Seçim taktiğimizi iki ayaklı olarak ele aldık. bu kadar açık sözlü olunmaz ki.. ayak.. aynen ayak oyunları hemi de iki tane..
Bunun bir ayağı kayyum atanmış olan kayyum atanmasa da Kürt illeri çerçevesinde kalan taktiğimizdir. Bu alandaki taktiğimiz kayyum atanan yerler ve kayyum atanmasa da 24 Haziran seçim sonuçlarına göre kazanacağınızı gördüğümüz il ve ilçelerde bu seçimleri başarıyla tamamlamak ve daha önceki belediyelerimize daha fazlasını ekleyerek başarılı bir sonuca ulaşmak. burasını anladım.. süslü-anlamlı!! kelimelerle "bir ayak" yapmana gerek yok.. zaten olması gerekenin doğal işleyişi bu.. kazanacağın yerden aday göstermemeni açıklayacak bir ayak var mı?.. örneğin mersin.. kazanma şansı yok mu? chp mi kazanır.. ayağı diyorsun.. tamam kazanabilir diye fedakarlık ayağı yapalım da chp bizim için ne? diyor.. hdp ile demokrasi için fedakarlık ayağı ile dolaylı ittifakımız var mı? diyor.. demiyor.. tıpış tıpış ayağı senin ayağın gibi.. peki.. sakarya ne olacak.. chp yok iyi parti var.. buda mı? demokrasi ayağı.. kirli savaş(93-96) sürecinin celladına demokrasi ayağı fedakarlık mı?..
o zaman akp ye oy veren kimseye kızmayın.. kendim için oy veriyorum dese yalan mı?..
örneğin.. baş örtüsü yasaktı şimdi değil.. ibadet edenler horlanıyordu şimdi değil.. toplumda bir halk(avam) bir de elitler(vatan-daş) ayrımı vardı kalktı(süreyya plajı olayı ve ulus gazetesi).. kürt yoktu şimdi var.. vs. vs.. gerekçe mi? arayan bulur.. deseler..
sen cellata fedakarlık ayakları yapıyorsun.. bırak onlar da ayak yapsın..

Bir taraftan Kürdistani partiler ile yaptığımız ittifak sonucunda oradaki insanların Kürt halkının büyük bir kesiminin ittifakını sağlamış olduk. Batıda ise seçim taktiğimizi AKP-MHP’nin başarısını daraltacak, Türkiye’deki demokrasi güçlerinin mevzi kazanmasını sağlayacak bir yönde olduğunu açıklamıştık.
demokrasi güçleri!!!!!!! örneğin iyi parti.. örneğin mansur., imamoğlu gibi mi?..saruhan oruç.. seni 70 li yıllardan bilirim.. yetmedi bsp den de bilirim..
olmadı ödp de idin.. olmadı edp şimdi de hdp de..
dolaşmalarını "anlıyorum" da hdp ye gelince sanırım doğru yolu buldu demiştim ama yanılmışım.. gbkpg(dy) tayfasının bsp ye gelişi gibi hdp ye gelmişsin.. belli.. aynı demagoji tarz..
Evet, bir fedakârlık yapıyoruz ama bu fedakarlığı şu veya bu parti lehine yapmıyoruz bunu Türkiye’deki demokrasi adına yapıyoruz. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Bu fedakarlığın hangi düzeyde olacağını tartıştık. Büyükşehir, il, ilçeler düzeyinde hangi adımlar atılabilir, bunları konuştuk ve bazı kararlara vardık. Bu vardığımız kararları da peyderpey açıklayacağız. Birinci önceliğimiz demokrasi, insan hak ve özgürlükler adalet mücadelesi açısından meseleye bakmamızdır. İkinci önemli konu ise temsil meselesidir. Buna şöyle bakıyoruz; bundan sonrası ayak işleri

ilk kez uzun yıllar sonra HDP aracılığı ile batıya göçmüş olan 20-30 yıldır batıda yaşayan Kürdistan coğrafyasının çeşitli ilerinden göçmüş insanlarımızın temsil imkanı ortaya çıkmıştır. Onun dışında büyükşehirlerde belediye meclislerine HDP logosuyla, adaylarıyla gireceğiz ve bu konudaki en yüksek temsil oranına batı metropollerinde ulaşmak için en büyük çabayı sarf edeceğiz.”
bu sözleri duyan-okuyan hdp üyelerine soruyorum.. iyi baktınız mı?.. uzun yıllar sonra diyor.. yani en az bi 5 yıl öncesi de değil., 10-20 yılı var.. batı illerindeki kürtleri temsil eden bir parti yok-muş.. hep yok.. dep yok.. hadep yok.. uzun yıllar ortada batıda kürtleri temsil edecek bir parti yok.. bu saydıklarım zencileri temsil ediyor-muş.. sağ olsun saruhan abinin hdp si var.. hadi bu kadar yoğun değildi demek istedi anlayalım ama.. ilk kez diyor.. yani ilk defa kürtler hdp ye oy vermiş.. saruhan sen ne içiyorsun söyle bende içeyim.. kafası iyimiş.. "türk"leri desen anlardım da..

ha... yanlış anlamayın.. türk-solunun bazı m-l leri gibi yapmıyoruz.. sorduğunda ödp-tkp-emep-vs. li ama chp içinde dolaşıyoruz işleri yok.. hdp logosu ile ne? yapıyormuşuz.. belediye meclis üyeliklerine aday koyuyoruz... muş..

sezai temelli abimiz ne? diyor..
"Her yerde seçimlere girmek tabii ki bizim için bir seçim politikasıdır. Türkiye'nin her yerinde seçime gireceğiz ama şunu bir kez daha belirtmekte yarar var; belirli, istisna teşkil eden ve herhangi bir partinin tek başına kazanma olanağının olmadığı yerlerde bu iktidarı geriletmek, bu Cumhur İttifakı'ndan, bu otoriter rejimden Türkiye'yi kurtarmak için yan yana gelmekten daha doğal bir şey olamaz. Dolayısıyla bu anlamıyla ortak çalışmalar sürdürmek, ortak adayların belirlenmesine katkı sunmak, demokrasiden, emekten, kadından yana tercihte bulunacak seçenekleri —bu seçenekleri halkların aslında doğal ittifak dediğimiz zeminlerde oluşturduğunu çok rahat söyleyebilirim- açığa çıkarmak ve böylece yerinden ve demokratik yönetim sürecine katkı sunmak önceliğimizdir. Böyle çalışmalar da yapıyoruz. Mersin özelinde de İstanbul özelinde de bu türden çalışmalarımız var. Dediğim gibi tek başına hiçbir partinin kazanamayacağı yerlerde demokrasi güçlerini yan yana getirecek seçenekleri değerlendirmek zorundayız. Bu bizim en önemli sorumluluğumuz."

"Her yerde seçimlere girmek tabii ki bizim için bir seçim politikasıdır. Türkiye'nin her yerinde seçime gireceğiz ama işte meşhur ama.. ve sonrası..
"Her yerde seçimlere girmek tabii ki bizim için bir seçim politikasıdır. seçim politikası derken ne? demek istemiş olabilir.. ayak değil ise.. haliyle bizim bu süreçteki politik proğramımız.. çizgisel duruşumuzun gereği.. vs. demek istemiştir desem de inanmayın.. değil.. öyle olsa idi yaparlardı.. her yerde aday gösterilir ve açıklama yapılırdı..
bu iktidarı geriletmek, bu Cumhur İttifakı'ndan, bu otoriter rejimden Türkiye'yi kurtarmak için yan yana gelmekten daha doğal bir şey olamaz. lafının devamı şu olurdu.. bunu istedik ama chp yanaşmadı.. bizimle yan yana durmadı.. demek ki dertleri demokrasi değil der ve her yerde aday çıkartacağız derdi.. anımsayın.. ödp bu noktada mealen şöyle demişti.. sezai abi ile aynı lafları edip., "ama chp malum nedenlerle hdp ile ittifak yapmıyor".. demiş yine de hdp ile değil., chp ile "ittifak" yapacağını açıklamıştı.. pardon.. böyle değildi.. şöyle idi.. bu Cumhur İttifakı'ndan, bu otoriter rejimden Türkiye'yi kurtarmak için .. demokrasi güçlerini yan yana getirecek seçenekleri değerlendirmek zorundayız. Bu bizim en önemli sorumluluğumuz." sonrasında da emek-kadın-aydınlanma-su tesisatı duvar yapımı., çocuk bezi gibi beylik lafları etmişti.. sezai abi ne diyor.. aynısını.. yani ayak aynı ayak.. o zaman ne? işiniz vardı da geldiniz hdp ye derim.. demek ki.. bsp yi ödp yapanlar gibi hdp yi ödp yapmaya geldiniz..

dostlar arasında konuşuyoruz.. istifa edelim.. diyenlerimiz var ama hayır.. bırakmayız.. bunca emek-feda-bedel ödenmiş.. o kadar kolay değil..

HDP ADAYI YOKSA OYUM DA YOK.. DEMOKRASİ "AYAK"LARI BANA GÖRE DEĞİL..
 

root

Üye
Yönetici
#10
En azından, seçilme şansımızın olmadığı yerlerde seçime katılmıyoruz ve o noktalarda tüm kitlemizden seçimlerde BOYKOT tavrı sergilemesini diliyoruz denilse anlayabilirdim.

Düşülen stratejimi desek, hal mi desek, Ayak mı desek içler acısı...

İstanbul Genelinde ve İlçelerde çoğu Vurguncu ve Fetöcü olan CHP Adaylarına çalışılacağını 40 yıl düşünsem ihtimal vermezdim.

Sanki seçim demek kazanmak demekmiş gibi, Demokrasiye katkı adına gidip KeMAL'in ve Boz Köpek soysuzlarının ayakları altına serilmekte nedir?

Recebin CHP'ye atadığı İYİ Partinin elemanı diyorki: Bizi HDP destekleyecek, ben bu işte yokum arkadaş. Bu hallere düşürmeye ne hakkınız var.

Ankara Garında üzeri HDP Bayraklarıyla örtülü 120 insanın size bıraktığı miras bumudur?
Yazıklar olsun.
Utanın.

Not: Bu durumda birilerinin Maçoğlu'na ses etme hakkı kalmamıştır.
Bal gibide Dersimde Aday olabilir, karşı çıkan önce HDP'yle hesaplaşsın.
Ben şahsen HDP ile bu hesaplaşmaya girdiğim için Maçoğluna söz söyleme hakkımı hala koruyorum.
 
#11
hdp seçim tavrı noktasında anf de bir yazı okudum..
KCK yürütme Konseyi Üyesi Xebat Andok, HDP’nin ikili seçim stratejisinin doğru bir strateji olduğunu söyledi.
açıklama kck adına değil., kişisel ama açıklama yapan kişi yetkili bir kişi.. örneğin pkk yetkililerinden bu tarz bir açıklama henüz okumadım ama okuduklarımdan çıkarttığım ne açık bir destek var.. ne de açık bir eleştiri.. bu demektir ki.. sanırım.; alana bırakılmış bir tavır olarak böyle yaklaşıyorlar.. ama..
bu doğru değil.. açık ve net bir açıklamanın yapılması gerekirdi.. ben bunu dolaylı onaylama olarak görüyorum ve eleştiriyorum..


buraya aldığım açıklamaya baktığımda da yuvarlak sözler ve çelişkiler yakalıyorum..

xebat andok diyor ki.; HDP’nin çok yerinde bir şekilde; Kürdistan’da gasp edilmiş tüm belediyeleri alıp üzerine ekleme, Türkiye’de de AKP-MHP’ye kaybettirmeyi temel strateji olarak belirlediğine dikkat çekerek, “Gasp edileni almak, soykırımcı rejimi Kürdistan’dan atmak, Türkiye genelinde ve hatta Kürdistan’da alınamayacak yerlerde de bu faşist iktidarı yenilgiye uğratıp iktidardan düşürmek için her türden çaba içinde olmak. Bu, doğru bir stratejidir”
buraya bakıldığında hdp "iki ayak" hikayesi aynen sunuluyor.. birinci ayak denilen şey.; kayyum atananları yine kazanmak ve üstüne eklemek.. ama kürdistanda diyor.. yani kürdistan dediğinde bölgesel ve bölgeci bakıyorsun.. oysa çizginin geldiği aşamada etnik bir bölgesel tanımlama yok., toplumsal bölge tanımlaması var.. urfa kürdistan ise ilçesi akçakaledeki arap çoğunluğu ne oluyor.. rojavada bile bu tanımlama yapılmıyor.. hadi böyle kabul edelim.. ikinci ayak dediği türkiyede!! mersin-akdeniz belediyesi ne?.. burada öncesinde kim vardı ve şimdi kimi destekleyecekler.. ve neden?..
işte zurna burada zırt diyor..

Gasp edileni almak, soykırımcı rejimi Kürdistan’dan atmak, .. bu faşist iktidarı yenilgiye uğratıp iktidardan düşürmek için her türden çaba içinde olmak. peki.. desteklediklerin ne?.. çözüm sürecine karşı çıkanlar.. akp den beter türkçü olanlar., mhp nin diğer yarısı.. ve en önemlisi..hdp ile anılmaktan ödü kopanlar.. akp bunu çok güzel kullanıyor.. bir yükleniyor.. vallahi tanımıyoruz.. merhabamız bile yok., ab parlamentosunda akp ye destek oyu.. yetmedi.. iyi!! parti hdp kazanmasın diye düşmanı akp-mhp adayları lehine çekiliyor..
heval xebat sen ne anlatıyorsun.. kim? faşist.. kim demokrat.. iyi baktın mı?..
birde eleştiri getirenlere ettiğin sözler..

Böyle eleştirenler var ki; bu çok dar, duygusal ve apolitik bir yaklaşımdır. Böylesi bir yaklaşım hiçbir şeyi kurtarmaz, hatta bu yaklaşım sahipleri karşı olduklarını söyleseler de farkında olmayarak, tutumlarıyla AKP-MHP faşizminin kalıcılaşmasına katkı yapmış olurlar.
höst.. kendine gel.. eleştir ama haddini de bil.. eleştiri tamam ama nitelemeler olmamış.. altta "izah ediyor"!!!!

izah etmeye çalışayım; (bence de çalış ama önce ilk sözlerini düzelt)şimdi AKP-MHP, üç büyük şehrin kendilerinden çıkması halinde rejimin -ki kendi faşist rejimleridir- tartışmalı hale geleceğini söylüyor. Bu, onların ne durumda olduğunu gösteriyor. Madem öyle, o halde o üç büyük şehri onlardan almak, onların o faşist birlikteliğini paramparça etmek gerekir. “Olsa ne olacak” denilmemelidir, hele önce bir parçala, o zaman ne yapacağını düşünürsün. Dikkat edelim; HDP’nin aday çıkarmamasına en fazla tepkiyi de MHP ve AKP gösterdi. Bu yapılmış hamlenin onları ne denli zorladığını gösteriyor.

Şimdi kim istemez ki HDP, Kürdistan ve Türkiye’nin her yerinde aday göstersin, seçimlere girsin ve kazansın. En insani, en demokratik ve toplumcu parti HDP’dir ve gerçekten de bunu en çok da o hak ediyor. Ancak her şey insanın istediği gibi, duygularına göre olmuyor, eğer olsaydı şimdi toplum ve Kürtlerin durumu böyle olmazdı. Kimileri HDP’yi sanki sadece Kürt partisiymiş gibi ele alıyorlar ya da öyle görmek istiyorlar.


öncelikle şuna değineyim.. “Olsa ne olacak” denilmemelidir, söyleyen vardır ama bu söylemin içeriğine veya devamına bakacaksın.. olsa ne olacak derken örneğin benim içeriğim şu.; 3 büyük şehirde kaybettiğinde elbette sarsılır ama ne parçalanır ne de yıkılır..öyle olsa idi
7 haziran 2015 seçimlerinde yediği darbe ile çökerdi.. ama ne? oldu.. o desteklemek doğru dediklerinin sayesinde 5 ay sonra yeni bir seçim oldu ve 2015 kasım seçimlerinde işi düzeltti ve 2018 seçimlerinde de işi bitirdi.. tüm bu süreçler içinde senin desteklemek gerekir dediklerinin faşist akp rejimine desteği ortada..
anlayacağın heval xebat..olsa ne olur derken işkembeden sorumsuzluğumuzdan demiyoruz.. gördüklerimiz-bildiklerimiz-yaşadıklarımız var..

elbette..
dönem gelir.. var olan iktidar veya var olan blok gitsin amaçlı desteklemeler yapılır ama bunu yeterli güce sahip değilsen., sürecin asli öznelerinden biri değilsen yaparsın ve en önemlisi.: gitmesini istediğinin yerine ne? geleceğini görerek yaparsın.. sıtma-veba tercihini yaşamıyoruz.. sıtmadan kurtulalım derken vebaya yakalanmaya niyetimiz de yok..
demem o ki.; bir şey yaparken net olursun.. açık olursun.. kendi proğramına sahip çıkarsın., esnetir ama çürütmezsin.. en önemlisi kılavuzların karga olmamalıdır.. şu aşamada hdp ne? hale getirildi ortada..
tüm bunları es geçip ahkam keseceksen sende onların "kanalındansın derim..

hadi biz mutfağın tam içinde değiliz.. sen içindesin bilmediğimiz şeyler biliyorsun..
bu zibidiler şimdilik idare edin bu akp rejimi sarsılsın yıkalım sizle muhatap olacağız valla çaylar bizden dediler diyelim.. iyide sen hiç bunlarla çay içtin mi?.. akp ile içtin.. kelekti melekti.. ama zoraki de olsa adım atılmıştı.. olmadı.. tıpkı özal gibi.. bunlar tasfiye olmak yerine yamulmayı tercih edip ayakta kaldılar.. özal ve ekibi kararlı oldu kanlı tasfiye yedi.. anımsatayım.. 93-96 kirli savaş sürecinde başarılı olamayan ekibi de yıktık diye sevindik de yerine kimler geldi.. çay mı? ısmarladılar yoksa komplo mu? ikram ettiler..

sen ne kadar dik durabilirsen düşmanın da o kadar muhatap olur.. eğildikçe yamulturlar.. sonra ne? hale geldim demeye bile fırsatın olmaz..

evet.. olsa ne olur..
bir faşist blok gidecek diğer faşist blok gelecek ve bize kalan yine direnmek..
ortada ne demokrasi adına bir proğram var.. ne insanlık adına.. adı millet ittifakı ama ne? menem bir illet olduğu malum..var olan illetten farsız..
elbette..
"elit"türk-elit aydın-elit demokrat ve elit solcular için aydınlıkçı bir alternatif ama biz enternasyonalistler için değil.. hoş ml ler için de değil.. olsa idi.. lenin çarlık yerine gelecek olan burjuva ve burjuva solu menşeviklere eyvallah der devrimi es geçerdi..
elbette her zaman böyle keskin olalım diye örneklemiyorum.. ama şu tercih konusunu ve duruşumuzu dikkatli ele alalım diyorum..not.. bu açıklamayı dikkate alıyorum ama neden bu noktada farklı sesler yok veya sunulmuyor merak ediyorum.. geçmişte yaşadık.. sayın öcalan görüşme notları sansürlü yayınlanırdı.. bunu yapanlar da "bizden" insanlardı sonucu yaşadık.. osman olayı..
alıntı..
https://anfturkce.com/guncel/andok-hdp-nin-stratejisi-dogrudur-119687
 
#12
İstanbul’da aday göstermeyi tartıştığımız yerlerden biriydi Beyoğlu. Alper Taş’ın adaylığı ortaya çıktıktan sonra bu kararımızı değiştirdik, aday göstermiyoruz. CHP'yi ve onun bir adayı olarak Alper Taş'ı desteklememiz söz konusu değil. Alper Taş ya da başka bir isim. TKP hiçbir yerde CHP ya da bir başka siyasi partinin adayını desteklemeyecek. Beyoğlu'nda aday göstermememiz ise, bu kesin tavrın anlamsız ve kişiselleştirilmiş tartışmalarla yıpratılmasına izin vermemeye dönük bir karar.
diyor., t"k"p nin okuyan kemali.. hiç bir yerde tkp dışında aday desteklenmeyecek-miş.. sahimi len..
daha bitmedi.. hızını alamayan bu kemal kükrer sirkesi devam ediyor..

CHP’nin adayları arasında dürüst, halktan yana kimse yok mu?
Sorun bu değil ki! Elbette var. Onlar da bu halka kötülük ediyorlar, CHP’nin inandırıcılığının sürmesine neden oluyorlar. Herkes biliyor ve CHP’lilerin kendisi de açıkça söylüyor ki, birçok aday için yerel yönetimler birer rant kapısı. Bu açıdan AKP, MHP filan bir fark yok. Kaldı ki, bir parti tek tek adayları üzerinden değerlendirilemez. Partilerin programına, yaptıklarına, söylediklerine bakarsınız. Lider kültü olduğu için o partilerde liderin ne dediğine bakarsınız. Kendi partisi içinde ciddi bir kesimin “proje adamı” dediği biri Kılıçdaroğlu. Proje derken neyi kastettikleri açık. Beş-on yerde düzgün kişiler aday gösterilince bütün bunlar silinmiyor, sadece makyaj yapılmış oluyor.
peki bu anlamda alper taş ne "halt" yemiş oluyor..
Sosyal demokratlarla sosyalistlerin birliği diye bir şey yok ortada. CHP bir devrimciyi Beyoğlu’nda aday göstermeye karar verdi. Bu CHP ile ÖDP arasındaki bir konu. Biz parti olarak düzen dışı solun düzen partilerinden milletvekili ya da belediye başkanı adayı olmasını, seçilmesini doğru bulmuyoruz. okuyan kemal demiş oluyor ki., Onlar da bu halka kötülük ediyorlar,

ama.. şu meşhur ama..
İ
stanbul’da aday göstermeyi tartıştığımız yerlerden biriydi Beyoğlu. Alper Taş’ın adaylığı ortaya çıktıktan sonra bu kararımızı değiştirdik, aday göstermiyoruz. CHP'yi ve onun bir adayı olarak Alper Taş'ı desteklememiz söz konusu değil. Alper Taş ya da başka bir isim. TKP hiçbir yerde CHP ya da bir başka siyasi partinin adayını desteklemeyecek. diyor ama yani şu meşhur ama ile devam ediyor.. Beyoğlu'nda aday göstermememiz ise, bu kesin tavrın anlamsız ve kişiselleştirilmiş tartışmalarla yıpratılmasına izin vermemeye dönük bir karar.
yapma ya.. chp ye oy vereceklere-katılım yapanlara ve aday olanlara elli lap ettin "ama".. alper taş üzerinden tartışmamak için aday çıkartmıyorsunuz..

üstelik..
Doğru, TKP’ye ilgi giderek artıyor ve bu Türkiye’nin her yeri için geçerli. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışacağız. Öncelikle farklı bir siyasal çizginin, farklı bir siyaset kültürünün, sosyalizm ve devrim hedefinin varlığını en yaygın ve etkili şekilde hissettireceğiz. derken bu tavrı alıyorsunuz.. beyoğlu türkiyenin her yerinden değil mi?.. yada beyoğlundan oy alma olanaklarınız mı? yok..olmasa da çalışmak görev değil mi?..
yoksa beyoğluna kiziroğlu alper taş aday da ayıpolur mu? diyorsunuz..
beyoğlundaki halk.;
Türkiye’de yoksul insanların, ezilenlerin, haksızlığa uğrayanların umuda ve heyecana ihtiyacı var. Bu da örgütlü mücadeleyle olur. bu sözlerin muhatabı değil mi?.. ne haliniz varsa görün mü? diyorsunuz.. yoksa hokkabazmısınız..

anımsatayım..
Ancak bir belediye başkanlığını AKPnin kazanmasına yardımcı olacak bir tutum içine giremeyiz.Parlamento seçiminden farklı bir tarafı var bunun. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor bu
dediğinizde yazmıştım.. boykot mu?.. oy vermemek boykot ile anlamlanır.. boykot diyenlere akp ye yarar diyen de sizdiniz(referandum da)

kısaca.. fırıldaksınız... oynamayan yeriniz yok.. gerçi yaşam sürekli ispatlıyor.. şehrinde ya da ilçesinde-beldesinde üye sayınız kadar oy alamamakla meşhursunuz.. hoca verir talkımı kendi yutar salkımı işleri..
hdp içinde de sizin kankalarınız var.. beraber kıvırın..

alıntı
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/ke...rlar-ulke-sorunlarini-nasil-cozecekler-255921
 
Üst